یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: بیش از 7 میلیون متر مکعب آب وارد سد کوثر گچساران شد

بیش از 7 میلیون متر مکعب آب وارد سد کوثر گچساران شد

مدیر بهره برداری و نگهداری از سد کوثر گچساران گفت: بر اثر بارندگی تابستانه چند روز گذشته، بیش از هفت میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب آب وارد مخزن سد کوثر در گچساران شده است.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، اکبر خدری، مدیر بهره برداری و نگهداری از سد کوثر گچساران، با بیان این خبر، اظهار داشت: ۸۲ درصد از گنجایش مخزن۵۴۷ متر مکعبی سد کوثر هم اکنون پر است.

 وی، با بیان اینکه  هم اکنون حجم آب موجود در مخزن سد کوثر ۴۵۲ میلیون متر مکعب است ابراز کرد:  در مدت مشابه سال گذشته بیش از ۸۸ درصد این سد معادل ۴۸۴ میلیون متر مکعب پر بوده است. 

خدری، اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۹۴ میلیون متر مکعب از حجم مخزن سد کوثر گچساران خالی است.

وی، تصریح کرد: در بارندگی های سیل آسا چند روز گذشته  ۱۴ میلیمتر بارندگی در ایستگاه هواشناسی سد کوثر به ثبت رسیده است.

 مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: رهاسازی ۲۰ میلیون متر مکعب آب از سد کوثر برای خوزستان  با دبی ۳۰ متر مکعب بر ثانیه قبل از بارندگی های چند روز گذشته در حال انجام بود که با شروع بارندگی های اخیر برای تامین همزمان آب آشامیدنی خوزستان و مهار سیلاب  این میزان دبی به پنج متر مکعب بر ثانیه تبدیل شد.


وی، ابراز کرد: در بارندگی های سیل آسا تابستانه گچساران با توجه به هشدارهای لازم در بالادست سد کوثر  هیچ گونه مشکلی برای کشاورزان این مناطق بوجود نیامده و تعدادی از زمین های کشاورزی در حوزه پایین دستی این سد به دلیل فعال شدن چند دره فصلی  دچار آبگرفتگی و خسارت شدند که هیچ گونه ارتباطی با سد کوثر ندارد.

خدری گفت: میزان ورودی آب در سال آبی جاری به سد کوثر ۲۹۵.۷۷ میلیون متر مکعب بوده در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۳۳۶.۶میلیون متر مکعب بوده است.

وی اظهار داشت: بیش از ۲۸۳  میلیون متر مکعب آب در سال آبی جاری برای مصارف مختلف رهاسازی شده است.
خدری ادامه داد: از این‌ میزان آب ۱۳۸ میلیون متر مکعب برای مصرف آشامیدنی استان‌های جنوبی کشور از ابتدای مهر سال گذشته تاکنون رهاسازی شده است.
 مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: همچنین در این مدت۴۸ میلیون متر مکعب آب کشاورزی، ۲.۹۱میلیون متر مکعب آب صنعت و ۷۳.۳۹ میلیون متر مکعب برای سایر مصرف (زیست محیطی) در این سد رهاسازی شده است.


خدری با اشاره به اینکه نرمال تراز مخزن بتنی این سد از سطح دریا ۶۲۵متر است گفت: هم اکنون تراز این سد بیش از ۶۱۸ متر است.

وی، تصریح کرد: ۲۰میلیون متر مکعب آب در سال آبی جاری از سد کوثر تبخیر شد که این میزان در مدت مشابه سال قبل ۲۳.۶ میلیون متر مکعب بوده است.
خدری، گفت: هم اکنون دبی خروجی کل سد کوثر ۱۴.۲۳متر مکعب بر ثانیه و دبی ورودی ۱۱.۱۴  متر مکعب بر ثانیه است.

سد کوثر آب آشامیدنی ۲۰ شهر و ۲ هزار روستا در استان های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس را تأمین می کند.

 

کد خبر: 61459
  تاریخ خبر : 1401/05/11
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/05/12
 مسئول روابط عمومی
 144