سه‌شنبه, 5 مهر 1401
مشروح خبر :: حجم ذخیره آب سد اکباتان به ۳.۵ میلیون متر مکعب رسید

سرپرست شرکت آب منطقه ای استان همدان:

حجم ذخیره آب سد اکباتان به ۳.۵ میلیون متر مکعب رسید

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: منابع تامین آب مورد نیاز شهرستان همدان محدود است و اکنون حجم ذخیره آب سد اکباتان به ۳.۵ میلیون متر مکعب رسیده است.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، محمد ضروری افزود: در ۲ سال گذشته میزان بارش نزولات آسمانی در استان همدان به شدت کاهش یافته و خشکسالی اخیر استان، در ۴۵ سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی منابع آب شهر همدان محدود است، اظهار داشت: شهرستان‌های نیمه جنوبی استان مشکلی برای تامین آب ندارند و بر اساس برنامه‌ریزی ها، آب مورد نیاز آن‌ها تامین شده است.

ضروری تصریح کرد: شهرستان ملایر به واسطه داشتن سد کلان، تصفیه‌خانه، خط انتقال و شبکه آب زیرزمینی، مشکلی در تامین آب ندارد.

وی ادامه داد: شهر همدان با وجود بهره‌برداری از همه ظرفیت‌های موجود با خشکسالی شدید مواجه شده است و سطح منابع آب‌ زیرزمینی نیز به شدت کاهش یافته است.

سرپرست شرکت آب منطقه ای استان همدان تاکید کرد: برای تامین آب مورد نیاز مردم، اکنون در دشت همدان-بهار از طریق چاه ها با ظرفیت برداشت ۳۷۰ لیتر در ثانیه آب برداشت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت نهایی برداشت از این چاه‌ها به ۷۰۰ لیتر در ثانیه هم می‌رسد، افزود: این مقدار برداشت نیز نیاز آب همدان را بر طرف نمی کند.

ضروری افزود: آب مورد نیاز آشامیدن مردم همدان نزدیک به ۲ هزار لیتر در ثانیه است که اکنون یک هزار و ۲۰۰ لیتر از آن، از طریق سد اکباتان تامین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سد اکباتان اکنون ۳‌.۵ میلیون متر مکعب آب دارد، اظهار داشت، با توجه به محدودیت منابع آب‌های زیر زمینی، تنها راه برای تامین آب مورد نیاز این شهر، تامین آب از طریق طرح آبرسانی به همدان است.

سرپرست شرکت آب منطقه ای استان همدان با اشاره به اینکه طرح آبرسانی به همدان از سال ۱۳۸۳ تصویب و عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۸۶ آغاز شده است، خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته اعتبارات خوبی به این طرح اختصاص یافت و سرعت اجرای آن شتاب گرفته است.

وی تصریح کرد: عملیات اجرایی این طرح در هفت سال گذشته تقریبا متوقف شده بود و از ۱۷ فروردین ماه امسال پروژه با سرعت خوبی کار می کند.

کد خبر: 61497
  تاریخ خبر : 1401/05/13
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/05/15
 همایون
 68