چهارشنبه, 6 مهر 1401
مشروح خبر :: آب شرب باکیفیت به آبیک رسید

با اتمام طرح انتقال آب از سد طالقان به آبیک؛

آب شرب باکیفیت به آبیک رسید

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین گفت: با پایان عملیات انتقال آب از سد طالقان به شهرستان آبیک، آب گوارا وارد مخزن شد تا یکی از مهمترین مطالبات مردم این شهرستان پس از 20 سال انتظار محقق شود.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،"یداله ملکی" افزود: طرح انتقال آبرسانی از سد طالقان به شهر آبیک شامل 17.5 کیلومتر مسیر لوله گذاری است که 9 کیلومتر آن با طرح اصلی استان مشترک بوده و 8.5 کیلومتر آن اختصاصی و ویژه شهر آبیک است.

وی بیان کرد: مسیر اجرای این پروژه در محدوده‌ای سخت‌گذر و صخره‌ای قرار داشت که با چندین بار انفجار توانستیم لوله‌های انتقال آب را عبور دهیم و در برخی نقاط نیز مجبور به عبور لوله از زیر جاده شدیم که کار سخت و پر هزینه ای بود، اما با موفقیت انجام شد

ملکی تاکید کرد: با همه محدودیت‌های اعتباری که وجود داشت با پیگیری‌های استاندار و نمایندگان مردم شریف استان در مجلس شورای اسلامی و البته نگاه ویژه وزیر نیرو به این پروژه، همه منابع مالی مورد نیاز تامین شد و امروز این پروژه با افتخار با بیش از 3800 میلیارد ریال هزینه به پایان رسیده که اعتبار آن از طریق منابع عمومی دولت تامین شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین تصریح کرد: اکنون آب شرب سالم و بهداشتی وارد مخزن شده و این آب بعد از انجام آزمایش‌های میکروبی و شیمیایی که توسط کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی استان انجام شده جهت مصرف مردم مورد تایید قرار گرفته است.

وی در خصوص مهمترین اقدامات و فعالیت‌های اجرایی طرح گفت: کانال کنی و اجرای خطوط لوله در ٩ کیلومتر مسیر با بستر کاملا سنگی، اجرای ٣ مرحله آتشباری در مسیرهای سنگی برای فراهم نمودن بستر لوله گذاری، اجرای یک کیلومتر لوله گذاری٥٠٠ میلیمتری در مجاورت رودخانه زیاران با شرایط اجرایی نسبتاً سخت و اجرای غلاف بتنی، اجرای ٣ مورد لوله رانی به قطر ١٤٠٠ و ٥٠٠ میلیمتر از زیر جاده زیاران- طالقان مجموعاً به طول ٨٢ متر از جمله این اقدامات اجرایی این پروژه است.
ملکی افزود: ساخت دو دستگاه پل فلزی به طول 47 و 31 متر با ارتفاع 38 متر از بستر رودخانه زیاران جهت عبور لوله ١٤٠٠ میلیمتری با استفاده از یک دستگاه جرثقیل ١٢٠ تنی و ٢ دستگاه جرثقیل ٥٠ تن، از دیگر اقدامات فنی این پروژه است.

ملکی یادآور شد: آبگیری از سازه مقسم آب خوزنان با اتخاذ تمهیدات فنی لازم از جمله نصب صفحات فلزی بر روی دیوار سازه توسط غواصان صنعتی به منظور امکان آبگیری و بدون نیاز به قطع آب شرب تهران و البرز و ساخت ٦٣ عدد ابنیه فنی در مسیر، تهیه و نصب ٢٠٠ عدد شیرآلات و اتصالات از دیگر اقدامات صورت گرفته در اجرای این پروژه مهم استان با بهره گیری از توان فنی عوامل و ارکان اجرایی پیمانکار، مشاور و شرکت آب منطقه‌ای استان است.

ملکی تصریح کرد: به منظور تصفیه آب انتقالی به شهرستان آبیک نیز تصفیه‌خانه موقت آب شرب با ظرفیت٢٠٠ لیتر بر ثانیه توسط شرکت آب و فاضلاب استان در منطقه خوزنان اجرا شده است.

وی در پاسخ به ابراز نگرانی برخی افراد درخصوص حجم آب انتقال داده شده به شهر آبیک اظهار داشت: در حال حاضر جمعیت آبیک حدود 60 هزار نفر برآورد شده و بر اساس میانگین مصرف روزانه 150 لیتر به 700 مترمکعب آب در ساعت نیاز داریم، در حالی‌که در حال حاضر قادر به انتقال حدود یک هزار مترمکعب آب در ساعت هستیم و این طرح جوابگوی افزایش جمعیت این شهر تا سال‌های آینده نیز بوده و هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

ملکی اضافه کرد: البته با توجه به این که مردم آبیک به دلیل سال‌ها محروم بودن از آب گوارا قدر این ماده حیاتی را بیشتر از دیگران درک می‌کنند، لذا انتظار داریم از همین ابتدای شروع طرح در مصرف آب صرفه جویی لازم را داشته و مدیریت آب را جدی بگیرند.

کد خبر: 61546
  تاریخ خبر : 1401/05/18
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/05/18
 خواجوی
 91