سه‌شنبه, 5 مهر 1401
مشروح خبر :: اقدامات شرکت آب منطقه ای تهران در خصوص سیلاب اخیر

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران تشریح کرد:‏

اقدامات شرکت آب منطقه ای تهران در خصوص سیلاب اخیر

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران اقدامات این شرکت در خصوص سیلاب اخیر را ‏تشریح کرد.‏

به گزارش خبرگزاری آب ایران، "رضا کیایی پور" گفت: با عنایت به شرایط خاص استان تهران به ویژه به لحاظ اقلیم و تغییرات آب و هوایی طی سال های اخیر (تشدید وجود پدیده هایی همچون مونسون و باران های موسمی و فصلی) و همچنین تغییرات حادث شده در سطوح حوضه های آبریز رودخانه ها (عوامل طبیعی و انسانی) و اثرات آن بر عبور ایمن سیلاب در دره ها ومسیل های منتهی به رودخانه ها و عوامل دیگری از این دست، می تواند وقوع سیلاب های فصلی و ناگهانی را تشدید کند.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص مواجهه با سیلاب گفت: در سال های گذشته بیش از 670 نقطه حادثه خیز و بازه‌‌های سیل گیر در سراسر استان شناسایی و اقدامات نرم افزاری و سخت افزاری در راستای رفع خطرات احتمالی در این نقاط، انجام و مراتب به مراجع ذیربط اعلام شده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه برخی مراجع ذی صلاح دیگر همچون شهرداری ها در کنار شرکت آب منطقه ای تهران، وظیفه لایروبی و ساماندهی رودخانه ها را برعهده دارند، گفت: در این راستا شرکت آب منطقه ای تهران با استفاده از ظرفیت های موجود اقدام به لایروبی و بازگشایی رودخانه ها و مسیل ها در حوزه عملکرد خود نموده و همچنین اطلاع رسانی به مراجع و متولیان دیگر صورت پذیرفته تا اقدامات لازم را به عمل آورند.

کیایی پور همچنین اشاره ای به وظایف دیگر دستگاه ها از جمله منابع طبیعی در اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری و تثبیت خاک برای جلوگیری و پیشگیری از تشدید خسارت های ناشی از سیل داشت.

وی از لایروبی و بازگشایی 78 کیلومتر از بستر رودخانه ها، مسیل ها و نقاط فاقد آبگذری ایمن سیلاب طی سال های اخیر خبر داد و اظهار داشت: علاوه بر آن در مجموع بیش از 195 نقطه حادثه خیز به شرایط عادی برگشته و امکان عبور ایمن سیلاب برای این نقاط فراهم شده است.

کیایی پور با تاکید بر لزوم تخریب مستحدثات غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه ها گفت: این عملیات اجرایی مهم که با همکاری حوزه قضایی و نیز پلیس امنیت انجام شده است تاثیر بسزایی در رفع مزاحمت از بستر رودخانه و مسیل و ایجاد شرایط عبور ایمن سیلاب دارد؛ در همین راستا طی پنج سال گذشته  بیش از 150 کیلومتر از رودخانه های استان با مساحتی بالغ بر 305 هکتار رفع تصرف شده است.

وی یادآور شد: همچنین در راستای اعمال حاکمیت و تثبیت مالکیت دولت، صدور 165 فقره سند تک برگی برای بیش از یک میلیون و 26 هزار و 551 هکتار از اراضی حریم و بستر رودخانه ها موجب صیانت از انفال و حفظ شرایط طبیعی رودخانه و عبور ایمن سیلاب شده است.

وی تصریح کرد: همچنین طی سال های اخیر ضمن تثبیت حدود بستر و حریم رودخانه ها و نصب میله در حد بستر، بیش از 250 مورد تابلو هشدار سیلاب به منظور اطلاع رسانی و آگاهی مردم در کنار رودخانه ها و محدوده های سیل گیر به ویژه در محدوده شهرستان فیروزکوه و رودخانه حبله رود و سرشاخه های آن نصب گردیده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت خاطرنشان کرد: بیش از 17 گروه گشت و بازرسی در طول مسیر رودخانه ها بویژه در مواقع قبل از سیلاب و حین سیلاب، وظیفه کنترل بر خط مسیر رودخانه و سیلاب انجام می دهند تا بر اساس گزارش های دریافتی اقدامات فنی و عملیاتی مناسب صورت پذیرد.

وی در پایان گفت: شرکت آب منطقه ای تهران به واسطه جایگاه حقوقی خود و همچنین پتانسیل های فنی و حقوقی و امکانات در دسترس، اقدامات قابل توجهی جهت مقابله با سیلاب و کاهش اثرات آن انجام داده است که عدم اجرای هر کدام از آنها می توانست منجر به تشدید آثار سیلاب های حادث شده و یا بروز سیلاب در برخی محدوده ها گردد.

کد خبر: 61587
  تاریخ خبر : 1401/05/20
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/05/22
 شیخ الاسلامی
 71