چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: فرهنگ صحیح مصرف آب در جامعه نیازمند ترویج و تبیین است/سازگاری با کم آبی راهکار خروج از خشکسالی

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان:

فرهنگ صحیح مصرف آب در جامعه نیازمند ترویج و تبیین است/سازگاری با کم آبی راهکار خروج از خشکسالی

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان، گفت: ضروری است فرهنگ صحیح مصرف آب در بین افراد جامعه به خوبی نهادینه و ترویج شود.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،«سید محسن حسینی» در دیدار با مدیریت و خبرنگاران هفته نامه انسجام ملی که به مناسبت روز خبرنگار صورت گرفت، اظهار کرد: با توجه به افزایش علم و تکنولوژی در جوامع انسانی؛ ولی فرهنگ صحیح مصرف آب که از حیاتی ترین منابع مورد نیاز انسان برای ادامه زندگی است نیازمند ترویج بیشتر است.

به گفته وی؛ کشورهای در حال توسعه از جمله ایران با آنکه در برخی از منابع از جمله نفت و گاز غنی هستند؛ ولی با کمبود شدید منابع آبی مواجه هستند که این امر ضرورت توجه هر چه بیشتر به فرهنگ صحیح مصرف آب را آشکار می کند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان با یادآوری اینکه در گذشته از انرژی های طبیعی از جمله انرژی ناشی از اختلاف ارتفاع آب استفاده می کردند ، ابراز کرد: در زندگی ماشینی امروز استفاده از انرژی های تجدید ناپذیر جای انرژی های طبیعی را گرفته است.

وی، افزود: با توجه به افزایش مصرف انرژی در سطح جهان که بیشتر از سوی کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا، چین و کشورهای اروپایی صورت می گیرد، کشورهای جهان سوم بیشترین ضرر را به لحاظ شرایط تغییرات اقلیمی تحمل می کنند.

به گفته وی؛ اگر در زمینه ترویج بهینه انرژی از جمله آب اقدامات خوبی انجام شود شاهد کاهش بسیاری از مشکلات حتی مشکلات اقتصادی خواهیم بود.

مهندس حسینی از کاهش 4 درصدی میزان بارش استان از اول مهر ماه 1400 لغایت 31 تیر ماه امسال در استان خبر داد و گفت: در این مدت مقدار بارندگی تجمعی متوسط در استان 406 میلیمتر بود که نسبت به آمار بلند مدت که 425 میلی متر است، 4 درصد کاهش یافته است.

به گفته وی؛ رواناب اندازه گیری شده در ایستگاه های شاخص رودخانه های استان، بین 88 درصد کاهش تا 6 درصد کاهش را نسبت به آمار دوره بلند مدت نشان می دهد.

حسینی با اعلام اینکه در 10 ماهه آبی گذشته وضعیت دما نیم درجه نسبت به دراز مدت افزایش داشته است، تصریح کرد: ذخیره آبخوان های استان حدود 318 میلیون متر مکعب 25 درصد کاهش را نسبت به آمار دوره بلند مدت نشان می دهد.

به گفته وی؛ در این شرایط بحران آبی که بسیاری از کشورهای منطقه از جمله ایران با آن مواجه است چاره ای جز سازگاری با کاهش ذخیره های آبی نداریم.

کد خبر: 61602
  تاریخ خبر : 1401/05/22
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/05/22
 روابط عمومی
 135