یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: افتتاح ۶ طرح آبی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اعتبار ۹۳۵ میلیارد تومان

مزمان با پنجمین روز هفته دولت

افتتاح ۶ طرح آبی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اعتبار ۹۳۵ میلیارد تومان

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت : ۶ طرح آبی با اعتبار ۹۳۵ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۲ هزار نفری در آذربایجان‌شرقی به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ، این طرح ها شامل بهره برداری از ۷۰۰ هکتار از شبکه آبیاری اراضی بهبود سد قلعه چای با ۸۱۰ میلیارد ریال اعتبار، آب اندازی ۵۰۰ هکتار از شبکه پایاب سد آیدوغموش با اعتبار ۴۵۰ میلیارد ریال، مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی با اعتبار ۳۵۰ میلیارد ریال، سیستم حفاظت هوشمند تاسیسات آبرسانی با اعتبار ۳۵۰ میلیارد ریال، جایگزینی ۲۶.۵ کیلومتر خط لوله ۲۰۰۰ فولادی جایگزین به جای خط لوله فرسوده بتنی بین مخزن ۴ و ۵ و اتصال به خط اصلی با اعتباری بالغ بر ۷۵۰۰ میلیارد ریال و بهره برداری از ساختمان بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبرسانی تبریز با اعتبار ۹۰ میلیارد ریال است.

مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی اظهار کرد: شبکه آیدوغموش جزو طرح هایی است که با توجه ویژه وزارت نیرو به عنوان طرح های اولویت دار تعیین شده و چهار پروژه نیز مربوط به خط آبرسانی تبریز هستند.

یوسف غفارزاده اعلام کرد: همزمان با آب اندازی ۵۰۰ هکتار از اراضی شبکه آیدوغموش، عملیات اجرایی ۸۰۰ هکتار از اراضی شبکه پایاب نیز در واحد عمرانی داشکسن توسط سرمایه گذار بخش خصوصی آغاز شد.

وی از ایجاد اشتغال برای ۵۰۰ نفر در شبکه آیدوغموش، ۱۲۰ نفر در پروژه های خط آبرسانی و ۲۵۰ نفر در سد قلعه چای خبر داد.

وی به اثرات اقتصادی و اجتماعی بهره برداری از مخزن ۱۰ هزار مترمکعبی ، افزایش حجم مخازن موجود در تبریز، کاهش ریسک قطعی آب و کمک به افزایش تاب آوری و پایداری شبکه آب شهری تبریز و پشتیبانی مخزن ۱۰۰ هزار متر مکعبی در جهت بهبود مدیریت توزیع آب به رینگ جنوب شرقی؛ و حفاظت فیزیکی الکترونیکی در طول ۱۸۰ کیلومتر خط و تأسیسات وابسته به دلیل حساسیت بسیار بالای پروژه خط آبرسانی تبریز با بهره برداری از سیستم هوشمند؛ افزایش ضریب اطمینان خط آبرسانی تبریز و پایدارسازی خط انتقال با جایگزینی ۲۶.۵ کیلومتر خط لوله فولادی به خط انتقال اصلی آبرسانی تبریز و مدیریت متمرکز خط آبرسانی تبریز و تأسیسات وابسته با اجرای ساختمان بهره برداری و مدیریت آنلاین اشاره کرد.

با اجرای طرح های آبی در سه سال آتی آب ۵۰ سال آینده تبریز تامین می شود

استاندار آذربایجان شرقی در مراسم افتتاح طرح های آب منطقه ای استان با بیان اینکه تا آخر سال جاری ۱۶ هزار هکتار از پایاب سدها تحت پوشش آبیاری نوین قرار می گیرد، گفت: طی سه سال آینده مردم تبریز تا ۵۰ سال آینده آب شرب مطمئنی خواهند داشت.

زین العابدین رضوی خرم با بیان اینکه در زمستان گذشته نیز قطعی گاز نداشتیم، افزود: در تابستان امسال علاوه بر آب، قطعی برق هم نداشتیم و به مردم استان قول می دهیم هم تنش در حوزه آب شرب کاهش یابد و هم در حوزه کشاورزی تا آخر امسال حداقل ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ هکتار از پایاب سدها از آب کشاورزی بهره مند خواهند شد.

استاندار آذربایجان شرقی اظهار کرد: یکی از دغدغه های دولت سیزدهم و شخص رییس جمهور، مساله انرژی و آب است، به همین خاطر از ابتدای شروع به کار بنا را بر تامین آب تبریز و استان گذاشتیم و با برنامه ریزی و تلاش همکاران تابستان امسال در تبریز تنش آبی نداشه و از پیک مصرف به سلامت گذشتیم.

کد خبر: 61927
  تاریخ خبر : 1401/06/07
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/06/07
 کاربر روابط عمومی
 84