یکشنبه, 12 آذر 1402
مشروح خبر :: سد بلوبین در استان زنجان بیش از 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

سد بلوبین در استان زنجان بیش از 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان، گفت:در بحث آب که امروزه ابعاد سیاسی و امنیتی پیدا کرده است، باید در بخش کشاورزی ،شرب ،صنعت، با برنامه به پیش برویم تا مشکلاتی مشابه چالشهای استانهای همجوار اتفاق نیافتد.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،اسماعیل افشاری ،عنوان داشت: در موضوع آب سطحی  که در سفر ریاست جمهوری در سال گذشته به زنجان داشتند، توانستیم تائیدیه مصوباتی را در خصوص بحث تسهیلات ماده ۵۶ سد مراش و بلوبین بگیریم که اینها اهداف شرب و صنعت دو شهرستان ماهنشان و ایجرود را تحت پوشش قرار میدهند وطرحهای بسیار مهم و استراتژیک هستند.

وی تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم تا پایان دولت سیزدهم این دو سد را به پایان برسانیم، قرار شده است نزدیک به ۴۵۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی از یکی از بانکهای استان با امضای تفاهم نامه دریافت شود که ابلاغیه آن نیز نهایی شده و ابراز امیدواری کرد علاوه بر بودجه های سنواتی که در اختیار قرار میدهند سریعتر بتوانیم این دو سد را که بالای 65 درصد پیشرفت داشته است به بهره برداری برسانیم.

افشاری ادامه داد: در بحث آب زیرزمینی که مهمترین منبع تامین آب استان است 90 درصد آب صنعت و بیش از 80 درصد آب شرب  استان از این منابع تامین میشود که در این راستا صیانت از آبهای زیرزمینی از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان، به بحث الگوی کشت و افزایش راندمان محصولات و کشت محصولات کم آب بر اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در برنامه متولیان امر باید این موضوع گنجانده شود که حفاظت و صیانت از آب یک وظیفه ملی و اصلی باشد.

 وی، موضوع انسداد چاه های غیر مجاز را مورد تاکید قرارداد وگفت: خوشبختانه در سال گذشته عملکرد مطلوبی در این راستا داشتیم و امیدواریم با هماهنگی مراجع قضائی  و همکاری نیروی محترم انتظامی با شدت به جلو برویم و در بحث کشت های غیر مجاز و برداشت های غیر مجاز نیز عملکرد مطلوبی به ثبت رساندیم و در بحث رعایت حریم و بستر نیز پیگیریها انجام و احکام قضایی صادر شده و با برنامه های از پیش تعیین شده ، عملیاتی می شوند.

کد خبر: 62050
  تاریخ خبر : 1401/06/13
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/06/13
 کارشناس روابط عمومی
 159