چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: ایجاد بازار آب می تواند سبب بهبود بهره وری در حوزه آب و کشاورزی گردد

ایجاد بازار آب می تواند سبب بهبود بهره وری در حوزه آب و کشاورزی گردد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: پایین بودن ارزش اقتصادی آب یکی از مهمترین دلایل پایین بودن میزان بهره وری در بخش آب و کشاورزی است.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ، جلسه بحث و تبادل نظر در خصوص پیاده سازی بازار آب دشت قزوین با حضور مدیرعامل و معاونین شرکت آب منطقه ای قزوین، نمایندگان دانشگاه بین المللی امام خمینی، دانشگاه آزاد واحد قزوین، جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری استان در محل سالن جلسات شرکت آب منطقه ای قزوین برگزار گردید.

یداله ملکی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین در ابتدای این نشست، با اشاره به وضعیت منابع آبی اظهار داشت: گرم شدن زمین، تغییر نوع و میزان بارندگی ها و تغییرات اقلیمی در کنار افزایش جمعیت و نیاز به تامین مواد غذایی سبب کاهش منابع آبی و ایجاد یک چالش مهم در کشور شده است.

وی افزود: متاسفانه علیرغم مواجه با چالش کمبود آب، همچنان میزان بهره وری ما از منابع آبی بسیار پایین است و یکی از مهمترین علل این موضوع پایین بودن ارزش اقتصادی آب می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین ادامه داد: ما براساس دستورالعمل ها و بخشنامه های ابلاغی از سوی وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب ایران مجبور هستیم جهت حفظ و حراست از منابع آب زیرزمینی به آب قابل برنامه ریزی برسیم و برای رسیدن به این مهم راهی جز کاهش میزان مصارف را نداریم که این موضوع نیز بدون ایجاد اشتغال پایدار در دشت می تواند معضلات اجتماعی را به دنبال داشته باشد.

ملکی ادامه داد: در حال حاضر جهت رسیدن به آب قابل برنامه ریزی چند کار مهم را در دست اقدام داریم: یکی به صفر رساندن برداشت های غیرمجاز و دومی نیز کنترل برداشت های مجاز است که این کار از طریق تجهیز چاه های استان به کنتور هوشمند و رصدخانه آب در حال انجام می باشد.

ملکی گفت: یکی دیگر از کارهای در دست اقدام شرکت بحث پیاده سازی بازار آب جهت کنترل منابع آبی در استان است که با توجه به جایگاه مهم ارزش اقتصادی آب بدنبال پیاده سازی آن بصورت پایلوت در یکی از شهرستان ها می باشیم. وی افزود: در حال حاضر بررسی و مطالعات اولیه جهت شناسایی مزایا و معایب این طرح و همچنین تاثیراتی که ایجاد بازار می تواند بر میزان بهره وری آب و کشاورزی و ایجاد اشتغال و توسعه در استان داشته باشد در حال انجام است و در کنار آن نیز ضوابط و مقررات اولیه نیز در حال تدوین می باشد و در کل بدنبال آن هستیم تا ارزش آب را به جایگاه اصلی خود برسانیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین در پایان تصریح کرد هدف از ایجاد بازار آب در دشت قزوین کنترل و مدیریت مصرف آب و انرژی، افزایش مسئولیت پذیری اجتماعی کشاورزان و مشارکت فعال آنها، تامین نیاز متقاضیان جدید، افزایش ارزش آب و جذابیت سرمایه گذاری برای بخش خصوصی، افزایش درآمد و بهبود معیشت بهره برداران به ویژه کشاورزان و حفاظت زیست محیطی و تثبیت سفره های آب زیرزمینی می باشد.

کد خبر: 62136
  تاریخ خبر : 1401/06/19
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/06/19
 خواجوی
 165