چهارشنبه, 9 آذر 1401
مشروح خبر :: روزهای سخت خشکسالی حال حاضر را با بهترین شیوه، کمترین تنش و حداکثر مشارکت مدیریت خواهیم کرد

معاون آب و آبفای وزارت نیرو؛

روزهای سخت خشکسالی حال حاضر را با بهترین شیوه، کمترین تنش و حداکثر مشارکت مدیریت خواهیم کرد

معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت: با کمک تمامی بخش ها به ویژه خود کشاورزان روزهای سخت خشکسالی حال حاضر را با بهترین شیوه، کمترین تنش و حداکثر مشارکت مدیریت خواهیم کرد

به گزارش خبرگزاری آب ایران، جلسه طرح تحول آب استان با حضور استاندار، حجت الاسلام پژمانفر (نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی) و مدیران بخش دولتی، دانشگاهیان و نمایندگان بخش کشاورزی در محل استانداری خراسان رضوی برگزار شد.

محمد جوانبخت با اشاره به شرایط خاص اقلیمی موجود، کاهش چشمگیر نزولات آسمانی، برداشت‌ها  و تقاضا های بیش از حد برای استفاده از منابع آب در بخش‌های مختلف ، اظهارکرد: کشور با توجه به اینکه بخشی از استان در مناطق خشک و نیمه خشک واقع شده در حال حاضر در مدیریت آب با شرایط خاصی مواجه هستیم.

وی افزود: با گره خوردن معیشت مردم به تامین آب در بخش های مختلف و کاهش روز به روز تمام منابع آبی سطحی و زیرزمینی می طلبد که تمام بخش‌های غیر از مجموعه وزارت نیرو به ویژه خود کشاورزان و بهره برداران در کمک به گذر از این شرایط ویژه و با برنامه به میدان بیایند.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو با اعلام آمادگی کامل مجموعه مدیریتی آب کشور برای استقبال از دریافت پیشنهادات تمامی حوزه ها و به ویژه بخش خصوصی بیان کرد: با توجه به تاکیدات ریاست جمهوری و وزیر نیرو این شرایط نباید کوچکترین چالشی در روند زندگی مردم حادث کند.

جوانبخت راه چاره آب کشور را مدیریت مصرف دانست و یادآور شد: متاسفانه با توجه به شرایط فعلی هنوز هم بسیاری از بخش ها و مسئولان بازهم تقاضای تخصیص بیش از اندازه در برداشت از منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی دارند که این خود یک مشکل برای مدیریت آب در کشور است.

وی نقد و بیان نقطه نظرات در مدیریت آب را یکی از اساس موفقیت و پیشرفت دانست و افزود: نقد منصفانه همراه با ارائه طرح و پیشنهادات اجرایی بر اساس شرایط و بودجه و توان دولت می تواند بسیار موثر باشد.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو با تاکید بر به روزآوری الگوی کشت و افزایش سطح آبیاری زمین با استفاده از روش‌های نوین، افزود: راه مدیریت آب با نگاه بر بخش تعادل بخشی و استفاده صحیح از منابع آب موجود در هر دشت است و سپس اگر مشکلات و کمبودها باقی ماندن باید انتقال میان حوزه را در دستور کار قرار داد.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو همگرایی تعامل خوب و سازنده مدیران استان خراسان رضوی با محوریت شخص استاندار در مدیریت آب استان با شرایط خاص این استان به ویژه کلان شهر مشهد مقدس را به عنوان یک الگوی موفق در مدیریت مشارکتی در سطح کشور دانست.

 وی افزود: با تفویض اختیارات بیشتر در حوزه آب به خود دستگاهها امیدواریم حکمرانی یک طرفه در مدیریت آب را به حکمرانی موثر و دوسویه بین بخش دولتی و بهره‌برداران تبدیل کنیم.

کد خبر: 62381
  تاریخ خبر : 1401/07/09
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/07/10
 کارشناس روابط عمومی
 58