دوشنبه, 17 بهمن 1401
مشروح خبر :: رودخانه های حوضه آبریز فلات مرکزی و شرقی ساماندهی می شود

رودخانه های حوضه آبریز فلات مرکزی و شرقی ساماندهی می شود

معاون حفاظت، بهره برداری و امور اجتماعی حوضه آبریز فلات مرکزی و شرقی در دومین نشست تخصصی مهندسی رودخانه ها و سواحل این حوضه، بر تسریع در انجام فعالیت های شش گانه مهندسی رودخانه ها و سواحل توسط حوضه فلات مرکزی تاکید کرد. وی همچنین رفع گلوگاه های فاقد آبگذری ایمن سیلاب را یک اولویت مهم نامید.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،عبدالله فاضلی اظهار کرد: یکی از مهم ترین اقدامات انجام شده در حوزه رفع گلوگاه های فاقد آبگذری، مکاتبه وزارت نیرو و وزارت راه و شهرسازی مبنی بر ضرورت رفع گلوگاه‌های شناسایی شده و فاقد آبگذری ایمن سیلاب است.

وی افزود: پیرو این مکاتبه، شرکت های آب منطقه ای در حوزه های آبریز مختلف نیز نسبت به تصمیم گیری در خصوص سازه های شناسایی شده، به روز رسانی اطلاعات در سامانه یکپارچه رودخانه ها و برگزاری نشست های هماهنگی با نهادهای ذیربط در استان ها اقدام نمودند.

معاون حفاظت، بهره برداری و امور اجتماعی حوضه آبریز فلات مرکزی و شرقی خاطرنشان کرد: تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تعداد 3343 سازه در سطح حوضه شناسایی شده بود که 72 مورد از آن‌ها رفع انسداد شده است.

فاضلی با اشاره به یکی از اقدامات شاخص در زمینه رفع گلوگاه های فاقد آبگذری ایمن سیلاب اظهار کرد: احداث پل‌های متحرک مکانیزه در مناطق شهری و روستایی به‌عنوان جایگزین پل‌های غیر اصولی و جمع آوری شده، از جمله اقدامات شاخص استان خراسان رضوی  در  این حوزه است که می تواند الگوی مناسبی برای سایر استانها باشد.

وی اضافه کرد: عملکرد این پل‌ها به گونه ای است که پس از اعلام وقوع سیلاب توسط سامانه‌های هشدار سیل در بالادست رودخانه، به سرعت از روی رودخانه جمع می‌شوند. فاضلی عنوان کرد: با توجه به پروتکل تعریف شده، در فصول سیلابی، پل‌ها در حالت جمع‌شده قرار دارند و فقط در مواقع نیاز به حالت باز شده تغییر وضعیت می‌دهند.

معاون حفاظت، بهره برداری و امور اجتماعی حوضه آبریز فلات مرکزی و شرقی با اشاره به ضرورت استفاده از سامانه یکپارچه رودخانه ها (سامیر) تصریح کرد: در این حوضه آبریز 107 اداره منابع آب وجود دارد که خوشبختانه در اغلب ادارات سامانه سامیر فعال است و ضروری است تا هرچه سریعتر به منظور یکپارچه سازی و انسجام ساماندهی رودخانه های حوضه آبریز، شاهد فعال سازی این سامانه در کل ادارات شهرستانها باشیم .

وی یادآور شد: بارگذاری و تکمیل اطلاعات و مستندات عملکرد فعالیت‌های بخش مهندسی رودخانه و سواحل در سامیر با رعایت صحت و دقت، از جمله ضرورت های مهندسی رودخانه است.

شایان ذکر است :در پایان این نشست مسائل و مشکلات طرح از قبیل مسائل مالی ، اعتباری و فنی و اجرایی توسط معاونین حفاظت و بهره برداری شرکت های آب منطقه ای  استانها مطرح گردید. چالش ها و مسائل مطرح شده در جمع بندی نشست مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و راهکار ها و تصمیمات لازم  ارائه شد.

کد خبر: 62781
  تاریخ خبر : 1401/08/07
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/08/07
 مهتاب علی بخشی
 337