یکشنبه, 9 بهمن 1401
مشروح خبر :: کنترل برداشت از آبخوان ها با نصب کنتورهای هوشمند در چاه های کشاورزی

کنترل برداشت از آبخوان ها با نصب کنتورهای هوشمند در چاه های کشاورزی

نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی باعث کنترل و مدیریت برداشت از سفره های زیرزمینی شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقهای هرمزگان، رییس گروه احیاء و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی گفت: با توجه به نصب کنتورهای هوشمند این امکان وجود دارد تا قرائت و پایش لحظهای برداشت آب صورت پذیرد و اگر مشترکی بیش از سهمیه تعریف شده از منابع زیر زمینی برداشت داشته باشد

وی در خصوص  امکان قطع مصرف به صورت انلاین در کنتورها حجمی مکانیکی توضیح داد: از طرفی در کنتورهای منصوب به حجمی مکانیکی نیز با توجه به بازدیدهای دوره ای کارشناسان گشت و بازرسی و قرائت کنتور، چناچه مشترک بیشتر از حد مجاز اقدام به بهره برداری نموده باشد مطابق با قانون با مشترک برخورد و جریمه خواهد شد.

امید رضویان تاکید کرد: با توجه به موارد یاد شده، از نتایج نصب کنتور بر روی چاههای آب کشاورزی استان با نوع مصرفهای کشاورزی، صنعتی، شرب، ...  می توان به مدیریت برداشت از سفرههای زیرزمینی و کنترل برداشت از آبخوانها با دقت بیشتری دست یافت.

وی یاد آور شد: نصب کنتور یکی از بهترین روشها برای شناسایی میزان مصرف آب میباشد که از این طریق میتوان حجم مصرفی آب در ماههای پر مصرف و همچنین دورههای پرمصرف رشد نهال و گیاهان را تشخیص داد لذا با توجه به اهمیت این موضوع با شروع طرح احیا و تعادل بخشی در کشور نصب کنتورهای حجمی در استان شروع شد و تا کنون قریب به6هزار دستگاه کنتور هوشمند و حجمی در استان هرمزگان نصب شده است.

رییس گروه احیاء و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی در خصوص ویژگیهای فنی و کارکردی کنتورها توضیح داد: کنتورها از نظر مدل به دو نوع تقسیم میشوند ؛ یک نوع آن کنتورهای حجمی مکانیکی و نوع دیگر کنتورهای هوشمند هستند که کنتورهای هوشمند نیز بر دو نوع میباشد که در نوع هوشمند الکترومغناطیس بر اساس میدان مغناطیسی و در نوع  هوشمند مکانیکی، میزان برداشت بر اساس گردش پروانه مشخص میشود.

رضویان ادامه داد: از نظر کاربرد و مزیت با توجه به بررسی میدانی صورت گرفته کنتورهای الکترو مغناطیسی با توجه به مناطق پایلوت نصب شده در استان کارکرد بهتری دارند و ماندگاری آنها در شرایط اقلیمی استان هرمزگان نیز مناسب تر بوده که البته کنتورهای مذکور دارای دوره گارانتی سه ساله و خدمات پس از فروش ده ساله نیز میباشند.

رییس گروه احیاء و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی در خصوص فرهنگ صرفه جویی و استفاده بهینه در مصرف آب توضیح داد: ایران کشوری عمدتا با اقلیم گرم و خشک است. کمبود آب در کشور یکی از عوامل محدود کننده اصلی توسعه فعالیتهای اقتصادی در دهههای آینده به شمار میرود. متاسفانه در کشور ما هنوز استفاده مطلوب و بهینه از آب به شکل یک فرهنگ جایگاه خاص خود را پیدا نکرده است .

رضویان ادامه داد: از جمله اقداماتی که در راستای تعادل بخشی منابع آب صورت گرفته و باید با جدیت بیشتری دنبال شود نصب تجهیزات و وسایل اندازه گیری و تحویل حجمی آب به بهره برداران منابع آب زیرزمینی است.

وی با اشاره به این نکته که اجرای طرح های احیاء و تعادل بخشی باعث تعادل مصرف آبهای زیر زمینی میشود تاکید کرد: در استان هرمزگان نیز نگرش مردم نسبت به مدیریت مصرف آب زیرزمینی رو به رشد بوده است به طوری که با توجه به حضور فعال نمایندگان شرکت های کنتورساز در استان و ارائه توضیحات در خصوص نصب و عملکرد  کنتور و سهمیه برداشت  به کشاورزان، نسبت به نصب کنتور اقبال رو به رشدی ایجاد شده است.

رییس گروه احیاء و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی در پایان گفت: در خصوص نصب کنتور مهمترین مشکل پیش رو قیمت بالای کنتورهای هوشمند نسبت به کنتورهای حجمی مکانیکی است که بیشتر کشاورزان توان پرداخت  هزینه آن را ندارند. به همین دلیل نسبت به اقساطی نمودن و خرید کنتور از طریق شرکت های کنتور ساز اقدامات لازم انجام شده است.

کد خبر: 62840
  تاریخ خبر : 1401/08/10
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/08/16
 کارشناس روابط عمومی ۲
 18