دوشنبه, 17 بهمن 1401
مشروح خبر :: طرح آبرسانی از سد تبارک به مشهد دهه فجر امسال افتتاح می‌شود

طرح آبرسانی از سد تبارک به مشهد دهه فجر امسال افتتاح می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: طرح آبرسانی از سد تبارک به مشهد تا دهه فجر به بهره برداری می رسد

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، علیرضا طاهری در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه پروژه آبرسانی شهر قوچان از سد تبارک تا دهه فجر به بهره برداری می‌رسد، اظهارداشت: این خط با 24 کیلومتر لوله گذاری آب کیفی و کمی را در اختیار مردم شهر قوچان قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه یک ماه و 7 روز از سال آبی جدید گذشته اما شرایط آبی استان وضعیت خوبی ندارد، افزود: حجم آب ذخیره شده آشامیدنی مشهد در سه سد مهم طرق، کارده و ارداک به ترتیب از 30 میلیون مترمکعب ظرفیت، 6 میلیون مترمکعب، 4 میلیون مترمکعب  و 9 میلیون مترمکعب آب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه حجم آب سد دوستی از 220 میلیون مترمکعب افت کرده است، گفت: از روز گذشته حجم آب سد دوستی به 219 میلیون مترمکعب رسید که 100میلیون مترمکعب از این آب غیرقابل استفاده است و مابقی بین ایران و ترکمنستان نصف می شود.

طاهری با بیان اینکه پروژه انتقال آب از دریای عمان 13 درصد پیشرفت داشته است، خاطرنشان کرد: خط انتقال آب از غرب مشهد پروژه دیگری برای تامین آب است با توجه به فرسودگی خط قدیم و ظرفیت انتقال محدود، از شهر چناران خط جدیدی ایجاد کردیم که این پروژه 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی با اشاره به طرح های بزرگ تعادل بخشی آب، بیان کرد: حفظ آبخوان ها، انسداد چاه ها، کنترل میزان برداشت آب از چاه های مجاز و رفع تصرف بستر رودخانه ها از جمله این موارد است، در چند سال گذشته بالغ بر 17 هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی اظهارکرد: در حوزه مطالعات برای اولین بار در کشور 15 ژنراتور زمینی بارور ابرها را در حال نصب داریم که طبق ادعا مطرح شده با بارور کردن ابرها 15 درصد به حجم بارش اضافه خواهد شد و اگر این طرح در استان موفق عمل کند، طرح را به کشور توسعه می‌دهیم.

کد خبر: 62865
  تاریخ خبر : 1401/08/11
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/08/11
 کارشناس روابط عمومی
 163