یکشنبه, 9 بهمن 1401
مشروح خبر :: استاندار کردستان از ایستگاه پمپاژ اضطراری تیرگران بازدید کرد

در راستای تأمین آب شرب پایدار سنندج

استاندار کردستان از ایستگاه پمپاژ اضطراری تیرگران بازدید کرد

استاندار کردستان به همراه مدیر عامل شرکت اب منطقه ای و جمعی از مسئولان استانی ‌از سد و ایستگاه پمپاژ اضطراری قشلاق سنندج، بازدید به عمل آوردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کردستان، استاندار کردستان در این بازدید گفت: کاری که امروز در این ایستگاه پمپاژ انجام شده یک اقدام مدبرانه توام با آینده نگریست که در حقیقت هم در حوزه پدافند غیرعامل و هم در حوزه مسئولیت‌هایی که ما در قبال مردم داریم، صورت گرفته است.

زارعی کوشا به کمبود آب در برخی از بخش‌ها و روستاهای استان اشاره کرد و افزود: طرح محرومیت‌زدایی و رفع تنش آبی با یک پروژه بی‌نظیر با بیش از 500 میلیارد تومان در حال اجراست.

وی ادامه داد: حدود 200 روستا در استان مشکل کمبود آب شرب دارند که ظرف یک سال و نیم آینده این موانع مرتفع خواهند شد.

استاندار کردستان خاطر نشان کرد: شهروندان سنندجی به زودی از آب سد آزاد بهره‌‌مند خواهند شد و این پروژه هم‌اکنون مراحل نهایی خود را سپری مینماید و کار اجرایی چندانی باقی نمانده است.

وی افزود: در حال حاضر تست‌های نهایی در حال انجام است و در روزهای آینده که دور هم نیست با حضور مقامات دولتی، پروژه سد آزاد مورد بهره برداری قرار میگیرد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان نیز در این بازدید به کاهش حجم آب سد قشلاق اشاره کرد و گفت: ایستگاه پمپاژ اضطراری این سد برای مواقع ضروری و پدافندی است.

وی افزود: پروژه ایستگاه پمپاژ اضطراری تیرگران بر روی دریاچه سد قشلاق نصب و راه اندازی شده که دارای 3 عدد پمپ مایل ملخی در لوله‌هایی که هر کدام 40 متر طول دارند با یک اختلاف ارتفاع 15 متری، آب را پمپاژ میکنند.

آرش آریانژاد، همچنین از برنامه ویژه وزارت نیرو برای کیفیت‌بخشی به آب پشت سدهای استان خبر داد و گفت: بخش جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب انسانی و حیوانی در بالا دست سدها، بخصوص سدهایی که اهداف تأمین آب شرب در آنها پیش‌بینی شده، مطالعات آن توسط شرکت آبفای استان خاتمه یافته و به تائید آبفای کشور نیز رسیده است.

وی اظهار داشت: امید داریم در ماه‌های آینده اعتبارات لازم با اولویت روستاهایی که بیشترین پساب را دارند، از محل اعتبارات تنش آبی، در اختیار شرکت آبفای استان قرار گیرد.

کد خبر: 62905
  تاریخ خبر : 1401/08/14
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/08/15
 مدیر روابط عمومی
 63