یکشنبه, 9 بهمن 1401
مشروح خبر :: الزام کشاورزان به نصب کنتور حجمی تا قبل از شروع فصل زراعی آینده

نقش مؤثر نصب کنتورهای حجمی در مدیریت منابع آب زیرزمینی؛

الزام کشاورزان به نصب کنتور حجمی تا قبل از شروع فصل زراعی آینده

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: با توجه به کاهش محسوس سطح سفره های آب زیرزمینی در سه سال اخیر و به جهت مدیریت این منابع تمامی کشاورزان تا قبل از شروع فصل زراعی سال آینده ملزم به نصب کنتورهای حجمی بر روی چاههای آب خود هستند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مرکزی، "عزت اله آمری" در جلسه شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی استان با تأکید به نقش مؤثر نصب کنتورهای حجمی در مدیریت منابع آب زیرزمینی افزود: با توجه به اینکه سومین سال خشک را پشت سر می‌گذاریم باید منابع آب زیرزمینی را مدیریت کنیم و این امر تنها با مشارکت و همکاری کشاورزان میسرخواهد شدکه یکی از بهترین راهکارها نصب کنتور حجمی می باشد، چرا که این کنتورها میزان برداشت از آب را قرائت کرده و امکان نظارت بر میزان برداشت را فراهم می آورند.

آمری ادامه داد: از حدود 7 هزارحلقه چاه کشاورزی در استان حدود یک هزار و 800حلقه چاه به این کنتورها مجهز شده اند و برای مابقی چاهها مقرر شده است بعد از 3 ماه اطلاع رسانی، نهایتاً کشاورزان ملزم شوند تا قبل از شروع فصل زراعی آینده به جهت نصب کنتور اقدام نمایند و در صورت عدم نصب نسبت به جلوگیری از بهره برداری از چاه از طریق پلمپ و یا قطع برق اقدام خواهد شد.

وی صدور دستور پلمپ و قطع برق چاه های دارای اضافه برداشت، رعایت ساعت کارکرد مندرج در پروانه بهره‌برداری برای چاه‌های برقی و انجام اقدامات قانونی توسط شرکت توزیع در خصوصی چاه‌هایی که به واسطه عدم نصب کنتور پروانه بهره برداری آنها فاقد اعتبار است را از جمله پیشنهادات مدنظر در خصوص پروژه نصب کنتور هوشمند بر روی چاه ها عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی در خصوص تعیین تکلیف چاههای فاقد پروانه نیز گفت: حدود سه هزار حلقه چاه فاقد پروانه در استان وجود دارد که یک هزار حلقه از این چهاه‌ها مربوط به بعد از سال 85 هستند و طبق قانون مسدود می شوند و تنها 310 حلقه از این چاهها باقیمانده که آن هم طی امسال و سال آینده مسدود خواهند شد.

وی ادامه داد: یک هزار و 800 حلقه از این چاهها نیز مربوط به قبل از سال 85 و در حال تعیین تکلیف هستند

 آمری، انسداد تمامی چاه های فرم ۵ ، تعیین تکلیف چاه های مشمول فرم یک(چاه های مربوط به قبل از سال ۱۳۸۵)، تسریع بیشتر در رسیدگی و صدور آرای مربوط به بهره‌برداری غیرمجاز از منابع آب، قطع برق و جمع آوری اشتراک و تاسیسات برق چاه های فاقد پروانه برق دار و همکاری سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در پاسخ به استعلامات جهت تسریع در تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه فرم یک را به عنوان پیشنهادات برای تعیین تکلیف چاه های غیرمجاز بیان کرد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: برای احیاء و مدیریت رودخانه‌ قره چای برنامه این است که در فصول غیرزراعی سردهنه ها و انهار منشعب از این رودخانه در شهرستانهای شازند، خنداب، کمیجان و تفرش بسته شوند تا آب در بستر رودخانه جاری و سبب تغذیه دشتهای استان گردد.

 

کد خبر: 62997
  تاریخ خبر : 1401/08/18
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/08/18
 کمال آبادی
 60