یکشنبه, 9 بهمن 1401
مشروح خبر :: ورودی آب سد تهم زنجان در سالجاری 37 درصد کاهش یافته است

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه ای زنجان در گفتگوی رادیویی گفت:

ورودی آب سد تهم زنجان در سالجاری 37 درصد کاهش یافته است

علیرضا نجفلو ، مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه ای زنجان در گفتگوی رادیویی با برنامه کندیمیز گفت:از کاهش 37 درصدی ورودی آب سد تهم در سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان،نجفلو با اشاره به کاهش ورودی آب سد تهم و نیز کاهش میزان آب انهار و رودخانه‌های استان، گفت: ذخیره آب پشت سدهای استان طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته کم شده است و این در حالی است که سد تهم  بیش از ۵۰ درصد از آب شرب شهر زنجان را تأمین می‌کند.

وی با اشاره به این موضوع که کشور  ایران کم آب است و در پهنه اقلیمی خشک و نیمه خشک قرار گرفته است و با بارش سالانه 240 میلیمتری روبرو است، خاطرنشان کرد: لزوم جلوگیری از کشت محصولات پر آب بر که صرفه اقتصادی ندارند بایستی در دستور کار ارگان‌های مربوطه باشد و با توجه به حیاتی بودن موضوع آب برای مصارف مختلف شرب، کشاورزی باید با همت مضاعفی در راستای اصلاح الگوی مصرف، کشت محصولات کم آب بر و افزایش راندمان گام برداشت.

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای زنجان، افزود: کشاورزان و بهره‌برداران با مشارکت در بهینه سازی مصرف آب و کاهش دور ریز محصولات کشاورزی و غذایی و رعایت االگوی کشت و استفاده از روش‌های آبیاری نوین ، نسل آینده را در تامین آب پایدار یاری خواهند نمود.

 در پایان نجفلو بر لزوم مدیریت مصرف آب در زنجان تاکید کرد و گفت: امیدواریم در چند هفته آینده شاهد بارش برف و باران در استان باشیم.

کد خبر: 63027
  تاریخ خبر : 1401/08/22
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/08/23
 کارشناس روابط عمومی
 21