دوشنبه, 17 بهمن 1401
مشروح خبر :: طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

مجری مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق ایران:

طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

مجری مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور گفت: این طرح ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیشرفت طرح در خراسان رضوی به ۲۵ درصد رسیده است

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی: "علی عبداللهی" مجری مطالعات این طرح، با اعلام این خبر افزود: طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور با کاربری صنعتی در حال اجراست و برای استان سیستان و بلوچستان کاربرد مصرف شرب نیز تعریف شده‌ است.

وی اضافه کرد: پیشرفت این طرح در بخش مشهد به چابهار پررنگ‌تر از سایر بخش‌ها می باشد و در مسیر مشهد تا تربت حیدریه حدود ۸۰ درصد از مسیر جاده سرویس(مسیری با عرض ۱۸۷ متر که برای عبور دستگاه های سنگین خاکبرداری و لوله گذاری ایجاد می شود) اجرا شده و خاکبرداری نیز به مرحل پایانی رسیده است.

مجری مطالعات طرح ادامه داد: برای انتخاب پیمانکار اجرای لوله گذاری در این مسیر، مناقصه در حال برگزاری است و ساخت لوله های مورد نیاز در کارخانه مربوطه آغاز شده است.

عبداللهی افزود: برای اجرای این طرح در مسیر تربت حیدریه به گناباد نیز پیمانکار در مرحله انتخاب است و در مسیر سنگان خواف به گناباد نیز جاده سرویس اجرا شده و پیمانکار لوله گذاری نیز انتخاب و عملیات لوله گذاری به طول ۱۳۰ کیلومتر در حال اجراست.

وی اضافه کرد: در چابهار نیز ساخت آبگیر با ۴۰ درصد پیشرفت در حال اجراست و قراردادهای مربوط به سرمایه گذاری و خرید تاسیسات آب شیرین‌کن منعقد شده، زمین مورد نیاز برای ساخت تصفیه‌خانه، آب شیرین کن و آبگیر نیز در اختیار قرار گرفته و همه مجوزهای لازم اخذ شده است.

مجری مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور گفت: جاده سرویس اجرای این پروژه از مسیر زاهدان به چابهار نیز با ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی در مرحله خاکبرداری است.

عبداللهی افزود: اعتبار پیش بینی شده برای اجرای طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور ١٠٠ هزار میلیارد تومان بود که با مهندسی ارزش و پیش بینی تونل‌های حفاری در مسیر انتقال، طول طرح از هزار و ۵۱۲ کیلومتر به هزار و ۳۵۰ کیلومتر تقلیل یافت که این موضوع منجر به کاهش هزینه‌ها تا سقف ۸۵ هزار میلیارد تومان شده است.

وی اظهار داشت: طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور از جمله طرح‌های کلان تعریف شده برای تامین بخشی از کسری آب دالان شرقی کشور است که اجرای آن از آبان سال ۱۴۰۰ آغاز شده است.

 در پایان عبداللهی بیان کرد: طبق تفاهم‌نامه‌های منعقد شده، آب انتقالی به استان‌های خراسان رضوی و جنوبی در بخش صنعت به مصرف خواهد رسید اما این آب در سیستان و بلوچستان، برای تامین مصرف آشامیدنی نیز پیش بینی شده است و بر اساس برنامه زمان‌بندی شده، این طرح تا پایان سال ۱۴۰۴ و یا اوایل ۱۴۰۵ آماده بهره‌برداری خواهد شد.

کد خبر: 63282
  تاریخ خبر : 1401/09/05
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/09/05
 کارشناس روابط عمومی
 101