شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: آزادسازی 86 هکتار از اراضی بستر دریاچه سد زاینده رود

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان خبر داد؛

آزادسازی 86 هکتار از اراضی بستر دریاچه سد زاینده رود

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از آزادسازی 86 هکتار از اراضی دریاچه سد زاینده‌رود در سال 1401 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، "حسن ساسانی" با اعلام این خبر اظهار داشت: 86 هکتار از اراضی تملیکی سد زاینده‌رود با حکم قضایی، همکاری لازم و تشکیل جلسه‌های آگاه سازی، فرهنگ سازی با دهیاری و شوراهای روستاها، نمایندگان بهره برداران و کشاورزان و هماهنگی با دادستان و فرماندار شهرستان چادگان، آزاد سازی و اعاده به وضع سابق شد.

وی افزود: با توجه به شناسایی متخلفان و متصرفان بستر دریاچه سد زاینده رود، طی سال های 1394 تا 1401،  67 مورد شکایت صورت پذیرفت که به اجرای حکم و رفع تصرف اراضی بستر دریاچه سد مخزنی زاینده رود منجر شد. 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه در سال‌های اخیر بالغ بر 265 هکتار از اراضی دریاچه سد زاینده رود آزاد سازی شده است، افزود: تخلفات در اراضی دریاچه سد در مراجع قانونی پیگیری و روال قضایی آن سپری و 150 هکتار بر اساس احکام قضایی و حدوداً 115 هکتار بدون اخذ حکم قضایی و از طریق پیگیری های واحد حفاظت مهندسین مشاور شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اعاده به وضع سابق شده است.

ساسانی با اشاره به اینکه آب مورد نیاز کشت اراضی تصرف شده از دریاچه سد زاینده رود با استفاده از پمپاژ غیر مجاز این اراضی تأمین می شد، تصریح کرد: با آزادسازی 265 هکتار از اراضی تملیکی سد زاینده رود و جلوگیری از انجام کشت مجدد در این محدوده ها، از برداشت سالانه 3.3 میلیون مترمکعب آب از دریاچه سد مخزنی زاینده رود در 6 سال اخیر جلوگیری و صرفه جویی شد.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت تعداد 33 پمپ غیر مجاز توقیف شد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در پایان گفت: در سال 1401، 34 هکتار از اراضی تصرف شده در روستا پهنا از توابع شهرستان بن واقع در محدوده ی استان مجاور آزادسازی و اعاده به وضع سابق انجام شده است.

کد خبر: 63306
  تاریخ خبر : 1401/09/06
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/09/06
 پرستو ایران پور
 234