دوشنبه, 17 بهمن 1401
مشروح خبر :: برنامه بوم در مدارس خراسان رضوی با محوریت نجات آب با حضور اجرا می شود

برنامه بوم در مدارس خراسان رضوی با محوریت نجات آب با حضور اجرا می شود

با هدف نجات آب و آگاهی دانش آموزان به موضوعات و اهمیت آب، برنامه "بوم "در مدارس خراسان رضوی با محوریت نجات آب اجرا می شود

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، جلسه دبیرخانه طرح نجات آب در محل معاونت آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی و با حضور معاون آموزش متوسطه و روسای گروه‌های آموزشی اداره کل آموزش و پروش، مدیر روابط عمومی و مشاور طرح نجات آب شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی برگزار شد.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در ابتدای این نشست عنوان کرد: حوزه فرهنگ سازی در میان رسالت‌های آموزش و پرورش از جمله مدیریت مصرف آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در خشکسالی و کم آبی‌های جاری این رسالت بر عهده تمام اقشار و نهادها قرار گرفته و با توجه به سابقه 13 ساله خراسان رضوی در اجرای طرح نجات آب با جامعه ای 320 هزار نفری، در سال تحصیلی جاری نیز تمام توان و ظرفیت خود را برای توسعه مفاهیم آموزشی و مشارکتی نجات آب، سازگاری با اقلیم و ... به کار خواهیم بست.

محمود رضایی با اشاره به ضرورت گسترش جامعه مخاطبان و تقویت اثربخشی طرح نجات آب عنوان کرد: در سال تحصیلی جاری بخشی از برنامه ویژه مدرسه (بوم) با مشارکت مدارس و انجمن اولیا و مربیان به طرح نجات آب اختصاص خواهد یافت.

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه طرح نجات آب نخستین بار در سال 1388 در خراسان رضوی به اجرا درآمده سپس به عنوان یک طرح ملی در سایر استان‌ها پیاده سازی شده است اظهار داشت: با توجه به تغییرات مستمر ابزارهای رسانه‌ای و توسعه شبکه های اجتماعی؛ طرح نجات آب نیز باید متناسب با این تغییرات گام بردارد. بر این اساس در هر سال تحصیلی با اصلاحاتی در شیوه اجرای طرح و با اتکا بر راهکارهای خلاقانه، برای حفظ جاذبه، پویایی و اثربخشی طرح تلاش می کنیم.

کاظم جم با بیان اینکه 83 درصد مصارف آب در خراسان رضوی در بخش کشاورزی صورت می گیرد گفت: خشکسالی کنونی در 50 سال اخیر بی سابقه است به گونه‌ای که ذخیره سدهای استان و کلانشهر مشهد دچار افت شدید شده و همچنین در منابع آب زیرزمینی نیز کاهش سطح آبخوان و افت کیفیت آب رخ می‌دهد. در چنین شرایطی بخش کشاورزی بیش از سایر بخش ها می تواند در مدیریت برداشت ها ایفای نقش نماید. به همین دلیل در سال تحصیلی جاری توجه و تمرکز بیشتری در آموزش مدارس مستقر در مناطق روستایی و حاشیه شهرها صورت خواهد گرفت.

در این نشست استفاده از ظرفیت پژوهش سراهای دانش آموزی، اردوهای راهیان پیشرفت، مرکز رشد کارآفرینی، دوره‌های ضمن خدمت دانش بنیان ویژه معلمان، هنرستان های کشاورزی، جشنواره نوجوان خوارزمی و سایر ظرفیت های آموزشی و پژوهشی مرتبط با آموزش رسمی و غیررسمی دانش آموزان مورد بررسی و در دستور کار قرار گرفت.

کد خبر: 63319
  تاریخ خبر : 1401/09/07
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/09/08
 کارشناس روابط عمومی
 21