چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: پروژه آبرسانی بلند مدت به همدان در مدار بهره برداری قرار دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان :

پروژه آبرسانی بلند مدت به همدان در مدار بهره برداری قرار دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان بازدید از پروژه آبرسانی بلند مدت به همدان گفت: پروژه آبرسانی بلند مدت به همدان در مدار بهره برداری قرار دارد و هم اینک به استفاده از آن، ۶۰۰ لیتر در ثانیه آب وارد شبکه آبرسانی شهر همدان می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای همدان "محمد ضروری" در حاشیه بازدید استاندار از روند ساخت تصفیه خانه  با اعلام این خبر افزود: پروژه آبرسانی بلند مدت به همدان در مدار بهره برداری قرار دارد و هم اینک به استفاده از آن، ۶۰۰ لیتر در ثانیه آب وارد شبکه آبرسانی شهر همدان می‌شود.

محمد ضروری افزود: این آب از طریق خط انتقال ۱۴۵ کیلومتری، طی ماه های گذشته به همدان رسیده است و از طریق خط ۱۶.۸ کیلومتری بای پس به مخزن سد آبشینه و پس از آن به تصفیه خانه شهید بهشتی منتقل می‌شود.

وی اظهار داشت: هم اینک آب این طرح از طریق تصفیه خانه شهید بهشتی به طور بهداشتی، تصفیه می‌شود و بخشی از آب مورد نیاز شهر همدان را تامین می‌کند.

ضروری با اشاره به اینکه با بهره برداری از تصفیه خانه طرح آبرسانی به همدان، روند تصفیه آب از طریق تصفیه خانه مهاجران انجام می‌شود، تصریح کرد: تصفیه خانه طرح آبرسانی بلند مدت به همدان، یکی از پیشرفته ترین تصفیه خانه های کشور است که هرگونه آلودگی آب را برطرف می‌کند.

وی تاکید کرد: محل ساخت این تصفیه خانه در فاصله حدود ۳۵ کیلومتری شهر همدان و شمال غرب شهر مهاجران قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان اظهار داشت: ارتفاع ساخت این تصفیه خانه  یک هزار و ۹۲۰ متر از سطح دریا است و با توجه به کمتر بودن ارتفاع مخازن پارک مردم، شهرک الوند و امید اکباتان شهر همدان، انتقال آب از تصفیه خانه تا این مخازن به صورت ثقلی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه مجموع مخازن طرح آبرسانی بلند مدت به همدان ۱۵۰ هزار متر مکعب است، افزود: تصفیه خانه مهاجران ۲ مخزن ۳۰ هزار متر مکعبی دارد و بزودی ظرفیت تصفیه آب در آن به یک هزار و ۸۰۰ لیتر در ثانیه می‌رسد.

ضروری بیان کرد: در این تصفیه خانه با انجام بررسی های فنی و اقتصادی لازم زلال‌سازها از نوع کلاریفایر و آبگیری به روش مکانیکی است.

وی ادامه داد: روش تصفیه آب به صورت متعارف و زلال سازی، روش گندزدایی به صورت کلرزنی و روش حذف طعم و بو به صورت اُزن زنی است.

ضروری در 1ایان اظهار داشت: واحد‌های اصلی تصفیه خانه شامل ته نشینی اولیه، اختلاط سریع، انعقاد و ته نشینی، فیلتر شنی، تغلیظ، آبگیری لجن و کلر زنی است.

کد خبر: 63341
  تاریخ خبر : 1401/09/07
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/09/08
 علی
 130