چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: ۴۵ درصد بارندگی در خراسان رضوی کاهش یافت

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی :

۴۵ درصد بارندگی در خراسان رضوی کاهش یافت

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: میزان بارندگی در این استان از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون نسبت به میانگین بلند مدت، ۴۵ درصد کاهش یافته است.

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان خراسان رضوی، «علیرضا طاهری» مدیر عامل شرکت با اعلام این خیر افزود: میانگین بارندگی خراسان رضوی در بازه بلند مدت ۱۶۰ میلیمتر است که این میزان در سال آبی جاری از مهر ماه ۱۴۰۱ تاکنون ۸۵ میلیمتر بوده است.

وی اضافه کرد: میزان بارندگی در سال آبی گذشته نیز ۱۱۴.۷ میلیمتر گزارش شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی خاطر نشان کرد: با توجه به کاهش بارندگی ها، حجم ذخایر آبی سدهای استان بسیار کاهش یافته و اکنون فقط ۱۶ درصد از حجم ذخایر سدهای خراسان رضوی آب دارد.

وی ادامه داد: با توجه به خشکسالی‌های پیاپی، سفره های آبی زیرزمینی نیز در وضعیت نامناسبی است و کسری سالانه مخازن منابع آب زیرزمینی در استان خراسان رضوی ۹۲۸ میلیون متر مکعب است لذا باید این منابع مدیریت شود.

طاهری بیان کرد: چاه‌های غیرمجاز از مهمترین دلایل آسیب به سفره های آبی زیرزمینی است لذا طرح تعادل بخشی و برخورد با چاه های غیرمجاز از سال ۹۲ با جدیت در دستور قرار گرفته است.

وی در پایان گفت: در این راستا تاکنون عملیات انسداد ۱۶ هزار و ۳۳۴ حلقه چاه غیرمجاز با حجم ۳۵۴ میلیون متر مکعب در استان خراسان رضوی انجام شده است.

کد خبر: 65996
  تاریخ خبر : 1402/02/10
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/02/11
 کارشناس روابط عمومی
 405