چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: میزان بارش‌ها در کشور به 188 میلی متر رسید

سخنگوی صنعت آب در یازدهمین نشست خبری صنعت آب کشور:

میزان بارش‌ها در کشور به 188 میلی متر رسید

میزان بارش در سطح کشور طی سال آبی جاری به 188 میلی متر رسیده که در مقایسه با بلند مدت 54 ساله، 16 درصد کاهش و نسبت به سال گذشته 5 درصد افزایش داشته است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، «فیروز قاسم زاده» سخنگوی صنعت آب، با اعلام این خبر افزود: عمده بارش از جنوب غرب و از سمت سامانه دریای سرخ بوده است و سامانه مدیترانه برای امسال فعالیت خوبی ندارد.

وی ادامه داد:  بارش در جنوب غرب کشور آمار خوبی داشته است و عمده بارش‌ها در استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، بوشهر، یزد، لرستان و چهار محال بختیاری بوده است. اما در نوار شمالی، شمال غرب، شرق کشور و بخشی از فلات مرکزی به ویژه در استان‌های خراسان رضوی، هرمزگان، اردبیل، گلستان، قم، قزوین، سیستان و بلوچستان و تهران، وضعیت مطلوبی نداشته است.

سخنگوی صنعت آب افزود: بارندگی در استان تهران نسبت به شرایط  نرمال 28 درصد و نسبت به سال گذشته 6 درصد کاهش داشته است.

قاسم زاده اظهار داشت: از آنجایی که در جنوب غرب کشور بارندگی مطلوبی داشتیم، مخازن سدهای حوضه‌هایی مثل کارون و دز افزایش ورودی داشته و محدودیت‌های تامین آب کشاورزان در این حوضه‌ها حداقل خواهد بود. اما در برخی حوضه‌ها‌ی آبریز نظیر اترک و حوضه‌های شمالی و ارس و فلات مرکزی و مرزشرقی، ورودی‌ها نسبت به 5 سال گذشته با کاهش جدی گاه تا 60 درصد مواجه بوده‌اند.

وی در خصوص وضعیت سدها توضیح داد: سد زاینده­ رود 45 درصد، سدهای 13 گانه حوضه آبریز دریاچه ارومیه 72 درصد، سدهای خوزستان در حوضه کارون در شرایط پرشدگی کامل و کرخه 39 درصد، سدهای گلستان زیر 10 درصد و سد شهید رجایی در استان مازندران 27 درصد پرشدگی داشته­ اند.

وی در پایان به مجموع میزان حجم آب موجود در سدهای مهم تهران اشاره کرد و گفت: حجم کلی سدهای تهران 509 میلیون متر مکعب می باشد که 27 درصد پر شدگی دارد و نسبت به سال گذشته 10 درصد کاهش داشته است.

کد خبر: 66186
  تاریخ خبر : 1402/02/18
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/02/18
 علی پورخیری
 406