یکشنبه, 6 اسفند 1402
مشروح خبر :: برداشت از چاههای مجاز استان بیشتر از چاههای غیر مجاز است

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قم :

برداشت از چاههای مجاز استان بیشتر از چاههای غیر مجاز است

محمد احمدی جبلی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قم در گفتگوی ویژه خبری شبکه استانی نور گفت؛ متاسفانه برداشت آب از چاههای دارای مجوز بیشتر از چاههای غیر مجاز استان است.

  به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم:  محمد احمدی جبلی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قم  با حضور در گفتگوی ویژه خبری شبکه استانی نور با بیان آخرین وضعیت منابع آبی استان گفت؛ متاسفانه وضعیت منابع آبی استان بحرانی است و در  سال آبی جاری شاهد بارندگی های  مناسبی نبودیم و منابع آبی موجود  از نظر کمی پاسخگوی نیاز شهروندان نخواهد بود اما بدلیل  70 تا 80 درصد آب شرب  از خارج از استان تأمین می شودکه خوشبختانه بارندگی در آن مناطق خوب بوده انشالله تابستان امسال را بدون مشکل از نظر کمی و کیفی سپری خواهیم کرد.

احمدی با اشاره به برداشت بی رویه از آبهای زیزمینی  استان افزود؛ میانگین فرونشست در دنیا متوسط 2 سانتی متر است اما در استان قم و برخی استانها متأسفانه سالیانه 20 سانتی متر است که این باعث می شود در هنگام وقوع زلزله ما آسیب زیادی متحمل شویم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قم عنوان نمود: طبق شاخص کمیسیون ملل متحد کشورهایی که بیش از 75 درصد از منابع آب تجدید پذیر خود را استفاده کنند دچار کمبود آب مطلق می باشند که این شاخص در ایران 86 درصد و متاسفانه در قم 137 درصد می باشد یعنی دچار بحران شدید آب هستیم.

وی  نصب کنتور هوشمند بر روی چاهها را از الزامات قانونی شمرد و گفت؛ یکی از معزلات در استان اضافه برداشت از چاههای مجاز بیشتر از چاهای غیر مجاز می باشد که لازم است با همکاری بین ذینفعان ،جهاد کشاورزی، توزیع برق  و آب منطقه ای نسبت به نصب کنتور اقدام لازم صورت گیرد.

کد خبر: 66420
  تاریخ خبر : 1402/02/28
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/03/02
 احمد
 122