یکشنبه, 6 اسفند 1402
مشروح خبر :: مرگ پنهان زمین در استان قم شروع شد

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قم:

مرگ پنهان زمین در استان قم شروع شد

محمد احمدی جبلی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قم عنوان کرد: بدلیل برداشت بی رویه از منابع آب زیر زمینی شاهد فرونشست یا مرگ پنهان زمین در استان هستیم.

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای قم، محمد احمدی جبلی، مدیر عامل آب شرکت با اشاره به وضعیت منابع آبی استان گفت:با توجه به شرایط کنونی، نصب کنتور هوشمند بر روی تمامی چاه‌های استان در بخش‌های کشاورزی، صنعت، شرب و خدمات  از الزامات قانونی می‌باشد.

وی با بابیان اینکه در استان 4600 حلقه چاه فعال وجود دارد افزود: از مجموع 4600 حلقه چاه 2000 حلقه دارای مجوز و 2600  حلقه غیر مجاز می‌باشند.

احمدی خاطر نشان کرد: البته نکته ای که باید به آن توجه شود این است که  تخلیه سالیانه چاه‌های غیر مجاز  پنج درصد و اضافه برداشت از چاه‌های مجوز دار 95 درصد می‌باشد.

وی عنوان نمود: استفاده بی‌رویه از منابع آب زیر زمینی باعت فرونشست زمین در 28  روستای قم در بخش‌های مختلف  استان شده است که این باعث می شود اگر زلزله ای با ریشتر پایین هم داشته باشیم متحمل خسارات  جبران ناپذیری شویم .

احمدی تأکید کرد: از فرونشت در حال حاضر به مرگ پنهان زمین تعبیرمی‌شود که متاسفانه در استان قم شروع شده و در صورت عدم برنامه ریزی و عدم کنترل برداشت از منابع آب زیرزمینی به سرعت ادامه پیدا خواهد کرد.

گفتنی است،استاندار قم در شرکت آب منطقه ای قم حضور یافت و از نزدیک  در جریان مسائل مربوط به آب استان قرار گرفت.

کد خبر: 66452
  تاریخ خبر : 1402/03/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/03/03
 احمد
 175