چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: انسداد 75 حلقه چاه غیر مجاز در شهرستان بوئین زهرا استان قزوین طی سال گذشته

انسداد 75 حلقه چاه غیر مجاز در شهرستان بوئین زهرا استان قزوین طی سال گذشته

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: با تلاش های صورت گرفته در راستای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی تعداد 75 حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان بوئین زهرا طی سال گذشته پر و مسلوب المنفعه شد.

به ‌گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای قزوین، منصور ستوده مدیرعامل این شرکت با اعلام این خبر گفت: حفظ و حراست از منابع آب زیرزمینی یکی از مهمترین وظایف ما در استان می باشد چرا که برداشت های غیر مجاز از سفره های آب زیرزمینی سبب پایین رفتن سطح این سفره می شود که این موضوع می تواند تبعات مخربی از جمله افزایش سطح فرونشست، کاهش کیفیت و کمیت منابع آبی استان و... را به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: در همین خصوص و در راستای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در شهرستان بوئین زهرا طی سال گذشته با همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی، توسط گروه انسداد شرکت آب منطقه‌ای قزوین با همکاری مامور ماده 30 این شهرستان ضمن توقیف 5 دستگاه ادوات حفاری غیر مجاز، 75 حلقه چاه غیر مجاز فرم 5 با دبی مجموع 3.23 میلیون متر مکعب در سال مسدود و 6 حلقه چاه غیر مجاز نیز پلمپ گردید و این اقدامات تا پر شدن کلیه چاه های غیر مجاز چاه های شهرستان با جدیت ادامه خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای با اشاره به تغییر اقلیم و لزوم سازگاری با شرایط کم آبی در استان اظهار داشت: نصب کنتورهای هوشمند جهت مدیریت مصرف و صرفه جویی در میزان استفاده از منابع آبی از جمله اقداماتی است که بهره برداران می توانند بدین وسیله ضمن همکاری با شرکت آب منطقه ای به احیاء دشت قزوین نیز کمک نمایند.

 ستوده افزود: در همین راستا طی سال گذشته تعداد 228 دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه های مجاز شهرستان بوئین زهرا نصب گردیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین همچنین اظهار داشت: آزاد سازی بستر و حریم رودخانه های استان از دیگر برنامه های کاری این شرکت می باشد که در همین خصوص طی سال 1401حدود یک هکتار از بستر رودخانه رودخانه آراسنج در شهرستان بوئین زهرا جهت عبور ایمن سیلاب بازگشایی شده است.

ستوده در پایان یادآور شد: شرکت آب منطقه ای در چارچوب قوانین و مقررات با کمک گروه های گشت و بازرسی ضمن شناسایی تخلفات در حوزه منابع آب های سطحی و زیرزمینی با هرگونه تخلف در این حوزه برخورد قانونی خواهد نمود.

کد خبر: 66545
  تاریخ خبر : 1402/03/07
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/03/07
 خواجوی
 77