یکشنبه, 6 اسفند 1402
مشروح خبر :: آغاز عملیات آبرسانی به شهرجعفریه و روستاهای مسیر در استان قم

آغاز عملیات آبرسانی به جعفریه

آغاز عملیات آبرسانی به شهرجعفریه و روستاهای مسیر در استان قم

با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، مدیران و مسئولین وزارت نیرو، مسئولین استان های قم و اراک طرح آبرسانی به شهرجعفریه ، ساوه و روستای مسیر آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم؛ محمد احمدی جبلی در مراسم کلنگ زنی آغاز عملیات آبرسانی به شهر جعفریه ، ساوه و روستاهای مسیر که در تاریخ  1402/03/31 در جاده  روستای فتح آباد قم  برگزار شد گفت: طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز به "قمرود" از سه قسمت عمده تونل‌های اصلی انتقال و آبگیرها، سد کوچری و خط لوله آب‌رسانی تشکیل شده و سیستم انتقال آب از سرشاخه‌های دز شامل چشمه سرداب، رودخانه‌های دره لکو، دره دزدان و دره دایی به مخزن سدکوچری واقع در پایین دست سد گلپایگان است.

احمدی با بیان اینکه حجم سد کوچری ۲۰۷ میلیون متر می باشد افزود؛ سد کوچری تنها سد کشور است که سه استان (اصفهان، مرکزی و قم) از آن بهره برداری می‌کنند وهدف از احداث این سد اجرای طرح انتقال ۱۸۲ میلیون متر مکعب آب در سال از سرشاخه‌های دز به سد کوچری با هدف تأمین آب شرب درازمدت شهرهای قم، خوانسار، خمین، گلپایگان، محلات، ساوه و سلفچگان می باشد.

محمد جواد عسگری رئیس کمیسیون کشاورزی در مجلس شورای اسلامی در ادامه مراسم افزود : ما مصرف کننده خوبی نیستیم مقوله آب بسیار مهم است و فرو نشست ، همه انسانها را تهدید میکند .

پوراحمد رئیس حوزه آبریز فلات مرکزی و شرقی کشور با بیان اینکه وزارت نیرو وظیفه تکمیل پروژه های نیمه تمام را دارد گفت ؛ این طرح  نیز مورد تاکید قرار گرفته است و امیدواریم اتفاقات خوبی در این زمینه رخ دهد .

اتابک جعفری مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران  عنوان نمود ؛ برای مدیریت منابع آبی به همدلی مردم نیازمندیم ، بحث تغییر اقلیم برای کشور ما یک بحث انکار ناپذیر است و نزدیک به ۶۵ درصد کاهش بارندگی داریم

وی افزود: ما با تنش آبی روبرو هستیم و باید در این راستا برنامه ریزی صورت گیرد تا این شرایط مدیریت شود و برای عبور از این بحران نیاز به همراهی و همکاری مردم داریم .

کد خبر: 66945
  تاریخ خبر : 1402/03/31
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/04/03
 احمد
 145