دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: با نصب کنتورهای هوشمند، سطح افت آب‌های زیرزمینی دشت کاشمر کاهش یافت

به همت شرکت آب منطقه ای استان خراسان رضوی انجام شد

با نصب کنتورهای هوشمند، سطح افت آب‌های زیرزمینی دشت کاشمر کاهش یافت

همزمان با روز خبرنگار رییس اداره منابع آب کاشمر در گفتگو با خبرنگار روستا نیوز به ارائه وضعیت منابع آبی در شهرستان کاشمر پرداخت و گفت: سطح افت آب زیرزمینی در دشت کاشمر از ۱۸۰ سانتیمتر به ۵۳ سانتیمتر در سال کاهش یافته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، حسین حکمتی‌فر با اشاره به نصب کنتورهای هوشمند و اجرای طرح تعادل بخشی گفت: افت سطح آب زیرزمینی در دشت کاشمر از ۱۸۰ سانتیمتر به ۵۳ سانتیمتر در سال کاهش و همچنین کسری مخزن در بلندمدت به ۳۳ میلیون مترمکعب تقلیل یافته است.

وی با بیان این‌که بارندگی در سال آبی جاری بسیار کاهش یافته گفت: تنها نیمی از میانگین منطقه که در حدود 200 میلیمتر در سال است، نزولات جوی داشته‌ایم.

حکمتی‌فر افزود: کنتورهای هوشمند حجمی در اکثر چاه‌ها نصب شده و به تعداد انگشت شماری از چاه‌ها نیز در حال نصب است.

وی گفت: در حوزه مهندسی رودخانه‌ها در سال 1401 حدود 8 هکتار از اراضی که در تصرف متخلفان بود رفع تصرف شد و 12 کیلومتر از نقاط بحرانی مسیل‌ها و رودخانه‌ها لایروبی و حدود 6 هکتار از تصرفات شناسایی و مستندسازی شده است.

رییس اداره منابع آب کاشمر در پایان گفت: همچنین 6 پرونده اجاره بستر، 4 قرارداد حق انتفاع و 35 سازه تقاطعی در سال گذشته شناسایی و در سامانه مربوطه ثبت شده است.

کد خبر: 67894
  تاریخ خبر : 1402/05/21
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/05/21
 کارشناس روابط عمومی
 293