دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: بازدید هیئت فنی جمهوری اسلامی ایران از ایستگاه آبسنجی دهراود در رودخانه هیرمند برای نخستین بار

معاون وزیرنیرو درامور آب و آبفا اعلام کرد:

بازدید هیئت فنی جمهوری اسلامی ایران از ایستگاه آبسنجی دهراود در رودخانه هیرمند برای نخستین بار

معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت: برای نخستین بار از زمان معاهده سال 1351 رودخانه هیرمند و تشکیل کمیساران آب این رودخانه، هیأت فنی جمهوری اسلامی ایران از محل ایستگاه آبسنجی دهراود در بالادست سد کجکی بر روی رودخانه هیرمند بازدید به عمل آورد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، محمد جوان‌بخت با اشاره به پذیرش درخواست کمیسار ایران برای بازدید از ایستگاه دهراود افزود: براساس معاهده، در مواقعی که تأمین حق‌آبه کشورمان از سوی افغانستان صورت نمی‌پذیرد با درخواست طرف ایرانی، از ایستگاه دهراود بازدید می شود.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد: هیئت کارشناسی ایران پس از مشاهده میزان آب رودخانه در ایستگاه آب سنجی دهراود، خواستار تحویل حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران شد و توافق شد در نشست‌های کمیته فنی در آینده نزدیک درخصوص نحوه تحویل حق‌آبه تصمیم‌گیری شود.

محمد جوان‌بخت اعلام کرد: در سال‌های گذشته امکان بازدید کمیساران از ایستگاه دهراود فراهم نشده بود اما با پیگیری‌ و هماهنگی‌های دیپلماتیک وزارت امور خارجه، این امکان برای اولین‌بار فراهم شده است و هیئتی متشکل از مدیرکل رودخانه‌های مرزی و آب‌های مشترک وزارت نیرو، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان و معاون استاندار این استان  از محل ایستگاه بازدید به عمل آوردند.

 

کد خبر: 67922
  تاریخ خبر : 1402/05/22
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/05/23
 علی پورخیری
 385