شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: 25.3 میلیارد مترمکعب آب در مخازن کشور موجود است/ حجم فعلی برای تأمین آب کشور مطلوب است

مدیرکل اطلاعات و داده های آبی و سخنگوی صنعت آب کشور

25.3 میلیارد مترمکعب آب در مخازن کشور موجود است/ حجم فعلی برای تأمین آب کشور مطلوب است

سخنگوی صنعت آب کشور با بیان اینکه اکنون معادل 25.3 میلیارد در مخازن کشور آب موجود است، گفت: انتظار می‌رود با همین حجم مخازن، بتوانیم تأمین آب مطلوبی در سطح کشور انجام دهیم.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، فیروز قاسم‌زاده، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب و سخنگوی صنعت آب کشور صبح امروز در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه با توضیحاتی در خصوص وضعیت فعلی مخازن آبی کشور اظهار داشت: امسال در مناطق مختلف کشور شاهد نامتوازنی بارش بودیم که به طبع آن منجر به نامتوازنی آب تولیدی و در نهایت کاهش ورودی آب به مخازن سطحی و سدها شد.

وی افزود: این در حالی است که بارندگی خوبی در غرب کشور داشتیم و رودخانه‌های کارون، کرخه و زاینده‌رود حجم دریافتی خوبی داشتند و اکنون سدهای آنها نیز در وضعیت مطلوبی قرار گرفت.

قاسم‌زاده با بیان اینکه ورودی سدهای کشور نسبت به سال گذشته 27 درصد افزایش داشته است، گفت: با این حال اگر بخواهیم با متوسط 5 سال گذشته مقایسه کنیم، در ورودی مخازن 14 درصد کاهش داشته‌ایم که این میزان در برخی مناطق به40 درصد نیز رسیده است. چرا که ورودی برخی سدها مانند سد دوستی یا سد نهند یا سدهای استان گلستان صفر بوده و برخی رودخانه‌های دائمی، یا به رودخانه فصلی تبدیل شده‌ یا خشک شده‌اند.

سخنگوی صنعت آب کشور بیان داشت: در برخی حوزه‌ها 30 تا 40 درصد کاهش ورودی به مخازن سدها و در برخی دیگر از حوزه‌ها نیز به همین میزان افزایش داشته‌ایم.

قاسم‌زاده با بیان اینکه 51 درصد حجم مخازن کشور دارای خشک‌شدگی است، خاطرنشان کرد: این میزان برای این فصل از سال عدد مناسبی است.

وی تأکید کرد: اکنون معادل 25.3 میلیارد مترمکعب و تقریباً معادل متوسط 5 ساله در مخازن کشور آب موجود است.

سخنگوی صنعت آب کشور  در پایان گفت: انتظار هست که با همین حجم مخازن، بتوانیم تأمین خوبی در سطح کشور انجام دهیم.

کد خبر: 67954
  تاریخ خبر : 1402/05/23
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/05/23
 علی پورخیری
 312