سه‌شنبه, 29 خرداد 1403
مشروح خبر :: اقدامات شرکت آب منطقه ای امید را در رگ‌های کردستان جاری کرد/ ۷ سد؛ در آستانه بهره‌برداری

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان:

اقدامات شرکت آب منطقه ای امید را در رگ‌های کردستان جاری کرد/ ۷ سد؛ در آستانه بهره‌برداری

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با تشریح مجموعه اقدامات صورت گرفته در رفع مشکلات آب استان گفت: هفت سد در استان کردستان با سرمایه‌گذاری کلان در دست احداث است و در آستانه بهره‌برداری قرار دارد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان، آرش آریانژاد مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان ​گفت: با تخصیص اعتبارات مناسب و به موقع و نگاه ویژه وزارت نیرو به طرح‌ها و پروژه‌های آبی استان در سنوات اخیر، امید و شکوفایی به کردستان بازگشت و بیشتر این پروژه‌ها که از مطالبات مردم نجیب و شریف استان بود از حالت رکود خارج و فعال شدند.

وی افزود: این مجموعه اقدامات علاوه بر توسعه و بهبود کشاورزی منطقه و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقـیم موجب تحول در رونق اقتصادی و توسعه همه جانبه و تأمین آب شرب و صنعت پایدار در منطقه خواهد شد.

آریانژاد بیان داشت: هم اکنون تعداد ۷ سد در استان با سرمایه‌گذاری کلان در دست احداث است و در آستانه بهره‌برداری قرار دارد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در خصوص این پروژه‌ها اظهار داشت: اجرا و تکمیل خط انتقال آب شرب سد عباس آباد بانه به تصفیه خانه موجود آن شهرستان با اجرای خط انتقال لوله فولادی به طول ۲۲.۵ کیلومتر و با هدف تأمین آب شرب بلند مدت شهر بانه از سد عباس آباد تا افق ۱۴۲۵ از جمله این طرح‌ها بوده است.

آریانژاد گفت: تکمیل ایستگاه پمپاژ اضطراری آب شرب بانه طرح دیگری است که در آستان بهره‌برداری قرار دارد. این ایستگاه پمپاژ شامل 3 پمپ اصلی و یک پمپ رزرو بوده که امکان انتقال ۱۳۰ لیتر بر ثانیه از رودخانه بوئین را داراست. هدف از اجرای این طرح تأمین آب شرب میان مدت مدت شهر بانه است.

وی خاطرنشان کرد: احداث ایستگاه پمپاژ دائم بوئین بانه با ظرفیت ۵۵۰ لیتر در ثانیه و مخزن ۲۰۰۰ مترمکعبی با هدف انتقال آب سد عباس‌آباد به تصفیه خانه شماره ۲ و ۱ نیز در دست اجرا است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان از آبگیری ۱۰۰ میلیون متر مکعبی سد سیازاخ دیواندره خبر داد و بیان داشت: هدف این پروژه نیز تأمین آب شرب دیواندره و کشاورزی پایاب این سد به شهرستان بیجار و حسن آباد یاسوکند و 130 روستای در مسیر است.

آریانژاد همچنین از راه‌اندازی ایستگاه پمپاژ تأمین آب اضطراری سد قشلاق با هدف تأمین و پیشگیری از قطعی آب شرب شهر سنندج، نام برد و گفت: تأمین آب ناحیه شرقی شهر مریوان از سد گاران نیز در دست اقدام است.

وی افزود: در این طرح سامانه انتقال آب به طول 17 کیلومتر شامل آب‌اندازی کانال اصلی، سیفون‌ها به همراه خط لوله فولادی به سایز 1300 میلیمتر برای تأمین آب شرب و تملک 6 هکتار زمین محل تصفیه‌خانه جدید شهر مریوان، حصارکشی زمین تصفیه خانه صورت گرفته و تحویل 200 لیتر بر ثانیه آب به‌صورت اضطراری به شرکت آب و فاضلاب با هدف تأمین آب شرب شهر مریوان واگذار شده و در سال جاری میزان 2700 هکتار اراضی پائین دست گاران به آبی تبدیل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان  اظهار داشت: انتقال آب از سد گاران به دریاچه زریوار مریوان نیز یکی از طرح‌های مهم و اولویت‌دار استان است که با هدف نجات بخشی دریاچه زریبار صورت گرفت.

وی ادامه داد: پس از گذشت کمتر از یکسال با تلاش و همّت شبانه روزی مجموعه شرکت آب منطقه‌ای کردستان، تحویل آب از سد گاران و از محل تخصیص زیست محیطی جهت احیای دریاچه زریوار و به  میزان ۲۰۰ لیتر در ثانیه  معادل سه و شش دهم  میلیون مترمکعب در سال آغاز شد که این میزان با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در حال افزایش است.

آریانژاد گفت: این تحویل در دو نقطه به صورت متناوب با هزینه‌ای معادل ۱۳۰ میلیارد ریال بابت تجهیزات و احداث حوضچه‌های مذکور امکان‌پذیر شده است.

وی بیان داشت: این انشعابات بر روی سامانه انتقال آب سد گاران شامل ۲۱ کیلومتر کانال و ۳۰ کیلومتر لوله خط اصلی اجرا شده که نویدبخش روزهای بهتر برای تالاب زریوار و بیانگر وعده تحقق یافته وزارت نیرو برای حفظ حیات مهمترین دریاچه آب شیرین ایران و جهان است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان همچنین افزود: آبگیری سد امیرآباد کامیاران، با هدف کنترل و مهار آب‌های مرزی نیز انجام شده است که از طریق آن تأمین آب کشاورزی به میزان ۵ میلیون مترمکعب در سال برای شبکه آبیاری و زهکشی اراضی پایین دست، ارتقاء سیستم آبیاری از آبیاری سنتی به آبیاری تحت فشار در سطح ۵۴۰  هکتار صورت می‌گیرد.

آریانژاد تصریح کرد: پیش بینی شده است پس از بهره‌برداری سدهای رمشت و امیرآباد ۱۱۰۰ هکتار اراضی دیم به آبی تبدیل خواهند شد.وی گفت: مدول دوم تصفیه خانه آب شرب سقز به ظرفیت ۶۰۰ لیتر بر ثانیه، مدول اول به ظرفیت ۴۰۰ لیتر بر ثانیه به اتمام رسیده و از بهمن ماه ۱۳۹۹ در مدار بهره‌برداری است.

آریانژاد بیان داشت: مدول دوم نیز به ظرفیت ۲۰۰ لیتر بر ثانیه تا پایان شهریور ماه سال جاری خاتمه می‌یابد. هدف از احداث این پروژه، تصفیه آب با ظرفیت ۶۰۰ لیتر بر ثانیه در دو مدول، خطوط انتقال آب خام به طول ۲۶ کیلومتر و خط انتقال آب پاک به طول ۶ کیلومتر اجرایی و در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.

کد خبر: 68078
  تاریخ خبر : 1402/05/30
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/05/31
 مدیر روابط عمومی
 297