شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: عملیات اجرایی ۵۲سد و یکصد پروژه آبرسانی در دست اقدام است/ پرشدگی ۴۸ درصد سدهای کشور

سخنگوی صنعت آب ایران:

عملیات اجرایی ۵۲سد و یکصد پروژه آبرسانی در دست اقدام است/ پرشدگی ۴۸ درصد سدهای کشور

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان منابع آب و تلفیق بودجه شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: عملیات اجرایی حدود ۵۲ سد، ۲۸ شبکه آبیاری و زهکشی و یکصد پروژه آبرسانی شهری که به علت ارتباط مستقیم با رفاه مردم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، در زمره پروژه‌های اولویت‌دار وزارت نیرو بوده و در دست اقدام است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، عیسی بزرگ‌زاده سخنگو و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان منابع آب و تلفیق بودجه شرکت مدیریت منابع آب ایران در نشست خبری نخستین نمایشگاه «روایت خدمت» که به مناسبت هفته دولت در محل نمایشگاه‌ بین‌المللی تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه پروژه‌های اولویت‌دار در وزارت نیرو جزو اهم فعالیت‌های انجام شده است، اظهار کرد: در بخش آب و آبفا بیش از ۶۰۰ پروژه تعریف شده در فازهای مختلف وجود دارد. 

وی افزود: هنگامی که دولت شروع به فعالیت کرد با حجم زیادی از پروژه‌های ناتمام روبرو بود. به همین علت ما در مرحله اول، بر آن شدیم تا طرح‌های اولویت‌دار را انتخاب کنیم و بر همین اساس با تدوین معیارهایی به انتخاب این پروژه‌ها پرداختیم.

بزرگ‌زاده تصریح کرد: معیار اثربخشی در صدر انتخاب طرح‌ها بود که این معیار نیز خود دارای سه شاخص اصلی از جمله اثربخشی اقتصادی به این معنا که وارد مدار شدن طرح تا چه اندازه و در چه ابعادی در بخش منطقه‌ای و ملی می‌تواند اثر اقتصادی داشته باشد؛ اثربخشی اجتماعی که ارتباط مستقیمی به میزان رفاه اجتماعی به خصوص کارآفرینی و ایجاد شغل دارد و اثربخشی محیط زیستی است که با یک روش تصمیم‌گیری چند منظوره طرح‌ها انتخاب شدند.

سخنگوی صنعت آب ایران ادامه داد: معیار بعدی محدودیت‌های بودجه‌ای است که باید در نظر گرفته شود. همچنین زود بازده بودن طرح‌ها نیز از جمله ملاک‌هایی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. با این معیارها حدود یک سوم از طرح‌های در دست کار جهت اقدام انتخاب شده‌اند.

۵۲ سد، ۲۸ شبکه آبیاری و زهکشی و یکصد پروژه آبرسانی؛ طرح‌های اولویت‌دار وزارت نیرو در بخش آب 

بزرگ‌زاده با توضیح هر یک از طرح‌های اولویت‌دار بیان کرد: حدود ۵۲ سد، ۲۸ شبکه آبیاری و زهکشی و ۱۰۰ پروژه آبرسانی شهری که به علت ارتباط مستقیم با رفاه مردم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، در زمره پروژه‌های اولویت‌دار هستند که مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر آن چند پروژه رفع تنش آبی یا به عبارتی مدیریت تأمین و توزیع آب در شهرها در دست اقدام است؛ به نحوی که هر ساله تمام کانون‌های جمعیتی بررسی شده و پیش‌بینی می‌شود در هر فصل به ویژه فصل گرما نیاز آبی تا چه اندازه است و در آن ماه تولید آب در آن کانون جمعیتی چقدر خواهد بود و در خصوص کمبود و شدت آب نیز برآورد صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ شهر در چهارچوب بررسی مدیریت منابع آب قرار می‌گیرد، گفت: باقی مانده شهرها معمولاً کم مشکل و بدون مشکل هستند.

بزرگ‌زاده ادامه داد: با اقدامات ۲ـ۳ ماهه مشکلات تعداد زیادی از شهرها قابل حل هستند و برای حدود ۲۰۰ کانون جمعیتی که مسائل سخت‌تر می‌شود، پروژه‌های بزرگتری تعریف می‌کنیم.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان منابع آب و تلفیق بودجه شرکت مدیریت منابع آب ایران بیان داشت: در رده بعد برای حدود ۸۰ شهر اقدامات عمده‌تری انجام شده و به چند استان نیز توجه ویژه‌تری شده است که استان سیستان و بلوچستان در صدر این توجهات قرار دارد.  

وی افزود: از نظر مدیریت و تأمین منابع آب شهر مشهد، استان گلستان و البته شهر و استان تهران در صدر قرار دارند و در مرحله بعدی شهرهایی مثل تبریز و شیراز لحاظ شده‌اند. بودجه این طرح‌ها به همت دولت از ردیف بودجه تنش آبی تأمین شده است.

طرح آبرسانی و تأمین آب ۲۷۰۰ روستا به نتیجه رسیده است

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان منابع آب و تلفیق بودجه شرکت مدیریت منابع آب ایران آبرسانی به روستاها را از دیگر طرح‌های اولویت‌دار بخش آب خواند و خاطرنشان کرد: طرح آبرسانی و تأمین آب ۲۷۰۰ روستا به نتیجه رسیده و این پروژه حدود ۴۰ درصد پیشرفت داشته است. همچنین ۵۹ طرح فاضلاب در کشور در دست اقدام است. 

سال ۱۴۰۲ سال پربرکتی در بخش آب خواهد بود

وی با بیان اینکه ۴ سد نیز افتتاح و آبگیری شده است، گفت: ۱۴ پروژه تصفیه آب و ۱۱ پروژه فاضلاب نیز به نتیجه رسیده است و می‌توان اذعان کرد که سال ۱۴۰۲ سال پربرکتی در بخش آب خواهد بود.

بزرگ‌زاده خاطرنشان کرد: آبگیری ۳۰ سد با حجم ۴.۴ میلیارد متر مکعب با برآورد حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان انجام شده است و یک میلیارد دلار نیز برای طرح‌های توسعه منابع آب و خاک استان‌های مرزی برنامه‌ریزی و تأمین مالی شده است.

اجرای ۴۸ طرح آبرسانی در مناطق مرزی

وی افزود: مناطق مرزی با مشکل توسعه منابع آب و خاک و سیلاب روبرو هستند که توجه بیشتر به این مناطق را ضروری می‌سازد. امسال از ۴۸ طرح آبرسانی به طور کامل یا به صورت فازبندی بهره‌برداری می‌شود که ۱۹ میلیون نفر از این پروژه‌ها بهره‌مند می‌شوند.

۲۳ طرح در سال ۱۴۰۲ در بخش فاضلاب شهری به بهره‌برداری رسیده است

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان منابع آب و تلفیق بودجه شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ۲۳ طرح در سال ۱۴۰۲ در بخش فاضلاب شهری به بهره‌برداری رسیده و از نظر اعتبارات نیز به پروژه‌های بخش آب همچون آبرسانی و فاضلاب روستایی و تجهیز منابع مالی توجه ویژه شده است.

بزرگ‌زاده خاطرنشان کرد: ۴۵ درصد تأمین بودجه رشد یافته در پروژه‌ها را به درستی اولویت‌بندی کردیم که سهم این پروژه‌ها ۳ تا ۳.۵ برابر شد. در واقع پروژه‌ها به سمت پروژه‌های اولویت‌دار هدایت شد تا اثربخشی بالایی داشته باشد.

وی اظهار داشت: در بخش بهره‌برداری از آب‌های نامتعارف در حوزه تأمین آب از پساب و دریا که منابع آب پایدار هستند، اقدامات خوبی انجام شده که می‌توانند در تأمین آب شرب و محیط زیست به کمک ما بیایند و یک میلیارد متر مکعب می‌توان روی تخصیص پساب به مصرف‌کنندگان صنعتی حساب باز کنیم.

اجرای پنج ابرپروژه در حوزه انتقال آب از دریا

سخنگوی صنعت آب ایران، با اشاره به اینکه پنج ابرپروژه انتقال آب از دریا نیز تعریف شده است، گفت: ستاد انتقال آب دریا با کمک صنایع در حوزه توسعه آب دریا اقدام می‌کند. با صنایع بزرگ مذاکره شده و آنها با راهبری وزارت نیرو، وزارت صمت و ستاد انتقال آب دریا باید نسبت به تأمین آب اقدام کنند اما بخش تأمین آب شرب در این طرح بر عهده وزارت نیرو است.

وی با بیان اینکه در فاز اول طرح انتقال آب دریا ۲۸۰ میلیون متر مکعب آب شیرین شده است، ادامه داد: پروژه انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان ۱۳ درصد پیشرفت داشته است. ۵۰ میلیون متر مکعب از این میزان به چابهار و سواحل مکران و ۳۰ میلیون مترمکعب نیز به سایر شهرهای سیستان و بلوچستان و ۱۰۰ میلیون مترمکعب نیز برای مصرف شرب شهر زاهدان اختصاص داده شده است. 

سخنگوی صنعت آب ایران در خصوص اختصاص آب به بخش صنعت افزود: 60 میلیون متر مکعب آب به خراسان رضوی و 40 میلیون مترمکعب نیز برای خراسان جنوبی در نظر گرفته شده است. در اصفهان در بخش صنعت باید از آب‌های نامتعارف استفاده شود. ۴۰۰ میلیون مترمکعب از منابع آب دریا برای اصفهان درنظر گرفته شده که در گام نخست، ۲۰۰ میلیون مترمکعب آن اجرایی می‌شود که تا سال بعد نهایی خواهد شد.

بزرگ‌زاده اذعان کرد: استان بعدی، استان فارس است که طرح انتقال آب دریا به این اسنان حدود ۱۲.۵ درصد پیشرفت داشته است. طرح انتقال آب استان‌های یزد، کرمان، خراسان رضوی و فارس تا انتهای دولت به اتمام خواهد رسید.

مجموع آب ورودی سدها تا ۵ شهریور بیش از ۳۸ میلیارد متر مکعب بوده است

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان منابع آب و تلفیق بودجه شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اقدامات وزارت نیرو در حوزه منابع آب سدها نیز بیان داشت: مجموع آب ورودی سدها تا ۵ شهریور بیش از ۳۸ میلیارد متر مکعب بوده که در همین تاریخ در سال گذشته ۳۰ میلیارد متر مکعب بوده است.

وی ادامه داد: این درحالی است که خروجی از سدها ۲۸.۷ میلیارد مترمکعب بوده که این رقم در سال گذشته، ۳۳.۶ میلیارد مترمکعب بوده است. این نشان می‌دهد که ذخیره آب سدها نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

۴۸ درصد سدها پر است

بزرگ‌زاده با بیان اینکه اکنون دارای ۴۸ درصد پرشدگی در سدها هستیم، خاطرنشان کرد: سدها فقط ۳۶ درصد از منابع آب مصرفی را تحت پوشش قرار می‌دهند و حاشیه‌های البرز و زاگرس از آن استفاده می‌کنند و استان‌ها برای تأمین آب شرب بیشتر از منابع آب زیرزمینی برداشت می‌کنند.

سخنگوی صنعت آب ایران در خصوص وضعیت آب سدها بیان داشت: در حوضه دریاچه ارومیه ۹ درصد از سال قبل عقب‌تر هستیم. در اصفهان ۴۲ درصد جلوتر هستیم. در تهران نیز ۶ درصد از سال قبل عقب‌تر هستیم.

نیازمند اصلاح الگوی کشت هستیم

وی افزود: سد دوستی در خراسان رضوی ۶ درصد از سال قبل حجم کمتری پیدا کرده است. در سد اکباتان وضعیت بهتر است و سد آزاد و قشلاق نیز وضعیت خوبی دارند. وضعیت در حوضه سفیدرود نسبتاً بهتر است و در کل وضعیت خوبی در منابع آبی نداریم.

بزرگ‌زاده بیان داشت: در حوضه دریاچه ارومیه، نسبت به تولید آب، اضافه مصرف آب وجود دارد که به طور عمده در بخش کشاورزی ۵۷ درصد مصرف آب وجود دارد که صرف تولید محصولاتی مانند سیب، یونجه و چغندر می‌شود که محصولات استراتژیکی نیستند و لازم است که در این زمینه اصلاح الگوی کشت صورت گیرد.

کد خبر: 68222
  تاریخ خبر : 1402/06/06
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/06/07
 علی پورخیری
 521