پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: توقف برداشت غیرمجاز آب‌های زیرزمینی به اندازه ۱۸ برابر ظرفیت‌ سد کرج

سخنگوی صنعت آب ایران مطرح کرد:

توقف برداشت غیرمجاز آب‌های زیرزمینی به اندازه ۱۸ برابر ظرفیت‌ سد کرج

سخنگوی صنعت آب ایران گفت: با اقدامات انجام شده در زمینه انسداد ابزارهای غیرمجاز برداشت آب‌های زیرزمینی تاکنون، برداشت از آبخوان‌های کشور به میزان حدود ۳.۷ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است که این میزان ۱۸ برابر ظرفیت سد کرج است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، فیروز قاسم‌زاده سخنگوی صنعت آب ایران با اشاره به اهمیت منابع آب زیرزمینی اظهار داشت: صیانت از منابع آب زیرزمینی با جلوگیری از اتکا به ابزارهای متفاوت از اهداف وزارت نیرو است و این مسئله با هدف احیا و تعادل‌بخشی آبخوان‌های کشور به طور جدی پیگیری می‌شود.

انسداد ۲۰ هزار ابزار برداشت آب زیرزمینی در ۲ سال اخیر

قاسم‌زاده با اشاره به اقدامات انجام شده با هدف صیانت از منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از برداشت غیرمجاز از آبخوان‌ها، افزود: با تنظیم برنامه‌های احیا و تعادل‌بخشی آبخوان‌ها و پیگیری و اجرای آنها در سطح استان‌های کشور، تاکنون بیش از ۱۲۰ هزار ابزار برداشت آب با حجم برداشت معادل ۳.۷ میلیارد متر مکعب از منابع زیرزمینی در سطح کشور مسدود شده است که از این تعداد، حدود ۲۳ هزار ابزار در دو سال اخیر انجام شد.

وی تأکید کرد: بر اساس آخرین اطلاعات موجود، سالانه حدود ۱۹ درصد تخلیه چاه‌های کشور از طریق حدود ۴۰۰ هزار حلقه چاه فاقد پروانه صورت می‌پذیرد و تعیین تکلیف آنها بر اساس اسناد و قوانین بالادستی نیازمند پیگیری‌های فنی و حقوقی است.

سخنگوی صنعت آب ایران گفت: سالانه برنامه انسداد ابزارهای غیرمجاز برداشت آب زیرزمینی به تفکیک استان‌ها تنظیم و تصویب می‌شود و با همکاری سایر دستگاه‌ها، از جمله دستگاه قضایی کشور موضوع اجرایی می‌شود.

* تعادل بخشی آب‌خوان در برنامه هفتم جدی تر دنبال می‌شود

وی ادامه داد: بر اساس برآوردهای صورت گرفته، اقدامات انجام شده در زمینه انسداد ابزارهای غیرمجاز برداشت آب زیرزمینی تاکنون، موجب کاهش برداشت از آبخوان‌های کشور به میزان حدود ۳.۷ میلیارد متر مکعب شده که این میزان ۱۸ برابر ظرفیت کامل سد کرج است.

قاسم‌زاده، برداشت غیرمجاز از آبخوان‌ها را از اصلی‌ترین فاکتورهای با تأثیر منفی در سفره‌های آب زیرزمینی دانست و بیان داشت: هدفگذاری مناسبی برای مقابله با این موضوع در طول برنامه هفتم نیز صورت پذیرفته و در کنار اقدامات سلبی، فرهنگ‌سازی برای عدم حفر ابزار غیرمجاز برداشت آب زیرزمینی و کاهش آثار و تبعات آن در قالب پروژه آموزش، فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی دنبال می‌شود.

کد خبر: 68324
  تاریخ خبر : 1402/06/11
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/06/11
 علی پورخیری
 570