شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: نیاز آبی توسعه صنایع خراسان شمالی از طریق پساب قابل تامین است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی:

نیاز آبی توسعه صنایع خراسان شمالی از طریق پساب قابل تامین است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی اعلام کرد: آب مورد نیاز برای طرح‌های اقتصادی و توسعه صنعتی این استان از طریق پساب قابل تامین است و این موضوع به صنایع استان ابلاغ و تاکید شده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل ا ز پایگاه اطلاع رسانی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، سید عقیل مرتضوی با اعلام این خبر افزود: با توجه به بند ع تبصره 8 قانون بودجه سال 1402، آب مصرفی مورد نیاز و طرح‌های توسعه‌ای صنایع با پساب جایگزین می‌شود و از این بابت در این استان نیز محدودیتی وجود ندارد.

مرتضوی تصریح کرد: این موضوع به کل صنایع استان ابلاغ شده و تاکید گردیده است که طبق برنامه زمان بندی شده باید آب مصرفی آن‌ها با پساب جایگزین شود.

 وی گفت: در همین راستا، مجوز جایگزینی پنج میلیون و 500 هزار متر مکعب از آب مصرفی مجتمع پتروشیمی خراسان واقع در 17 کیلومتری شهر بجنورد صادر شده  و در آینده نزدیک آب مصرفی این مجتمع با پساب شهر بجنورد جایگزین می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی میزان مصرف آب صنایع در این استان را در شرایط کنونی سالانه حدود 20 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: آب تولید شده از محل بازچرخانی پساب در شهرهای بجنورد، شیروان، اسفراین و آشخانه آماده تحویل برای مصرف در صنایع است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی خاطرنشان کرد: براساس بند ع تبصره 8 قانون بودجه سال 1402، شهرکها و نواحی صنعتی و صنایع و معادن مشمول این بند در دریافت تسهیلات و مزایده استفاده از پساب در اولویت می‌باشند.

وی در پایان اظهار داشت: بر این اساس، وزارت نیرو مکلف است کلیه منابع حاصل را جهت احداث و تکمیل طرح‌های اولویت‌دار ‌تأمین و انتقال آب ازجمله، پایداری ‌تأمین آب شرب، بهره ‎‌برداری، مرمت و بازسازی ‌تأسیسات برق­آبی، آبرسانی به روستاها و مناطق عشایری با اولویت مناطق محروم و مناطق دارای تنش آبی، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام منابع آب، جلوگیری از آلودگی منابع آبی، اجرای طرح‌های احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیر‌زمینی و... هزینه نماید.

 

کد خبر: 68369
  تاریخ خبر : 1402/06/13
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/06/13
 مدیر روابط عمومی
 378