پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: مطالعات 10 سد لاستیکی در مازندران در حال انجام است

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران:

مطالعات 10 سد لاستیکی در مازندران در حال انجام است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: با هدف افزایش توان مهار آب‌های سطحی در مناطق پایین‌دست و نقاط دارای تنش آبی استان، مطالعات 10 سد لاستیکی به منظور افزایش توان بازچرخانی آب کشاورزی در حال انجام است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مازندران، حیدر داوودیان با بیان اینکه سدهای لاستیکی نقش مهمی در بازچرخانی آب و افزایش توان بهره‌وری از آب کشاورزی استان دارند، اظهار کرد: طی فصل زراعی جاری از سازه‌ها و تاسیسات بازچرخانی آب کشاورزی مازندران 142 میلیون متر مکعب آب برگشتی به کشتزارهای تحت تنش آبی این استان هدایت شد که نقش مهم این زیرساخت‌ها برای افزایش توان بهره‌وری آب را نشان می‌دهد.

وی افزود: در حال حاضر سدهای لاستیکی میاندشت(بابلسر)، آرمیچ‌کلا(بابلسر)، ولیک‌رود(فریدونکنار)، عرب‌خیل(بهنمیر)، فرح‌آباد(ساری)، لاریم(جویبار)، پازوار(امیرکلا) و سرخرود فعال هستند و بازچرخانی آب با پمپاژ از این سدها به سمت کشتزارهای پیرامون‌شان انجام می‌شود که این 8 سد لاستیکی در مجموع حدود 11 هزار هکتار از کشتزارهای پیرامون خود را زیر پوشش قرار می‌دهند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده امکان افزایش توان بازچرخانی آب کشاورزی در مازندران تا دو برابر نیز وجود دارد که برای بهره‌گیری از این ظرفیت مطالعات 10 سد لاستیکی دیگر نیز در حال انجام است.

به گفته وی، در حال حاضر مطالعات سدهای لاستیکی دینه‌سر در سیمرغ، بهنمیر، نوذرآباد نکا، چپکرود و شورکا در جویبار، اهلم محمودآباد، سنگتاب و تالار قائمشهر، خریون بابل و زردی-شرشری ساری در حال انجام است و طبق برآوردهای اولیه برای ساخت این سدها به حدود پنج هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

داوودیان با اشاره به نقش مهم سدهای لاستیکی در بازچرخانی آب کشاورزی اظهار کرد: این سازه‌ها همراه با ایستگاه‌های پمپاژ می‌توانند در شرایط خشکسالی که با کم‌بارشی‌ و افت ذخایر منابع آبی مواجه هستیم با بازچرخانی آب به تامین آب کشاورزی کمک کنند.

لازم به ذکر است، به استناد آمارهای شرکت آب منطقه‌ای مازندران، در حالی که امسال از سدهای این استان به دلیل خشکسالی شدید و کاهش آب ذخیره شده در مخزن مجموعا 107 میلیون متر مکعب آب برای مصرف کشاورزی رهاسازی شد، از محل بازچرخانی آب 142 میلیون متر مکعب برای بخش کشاورزی مازندران تأمین شد که نقش مهم سدهای لاستیکی و تاسیسات وابسته به این سدها مانند ایستگاه‌های پمپاژ را نشان می‌دهد.

کد خبر: 68444
  تاریخ خبر : 1402/06/20
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/06/20
 مدیر روابط عمومی
 203