یکشنبه, 12 آذر 1402
مشروح خبر :: بهره‌برداری از سه سد انحرافی با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر کشور

بهره‌برداری از سه سد انحرافی با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر کشور

سه سد انحرافی در سوادکوه شمالی، محمودآباد و بابل که با مجموع اعتبار 500 میلیارد ریال به منظور تأمین آب کشاورزی حدود یک‌هزار و 500هکتار از کشتزارهای استان ساخته شدند، به صورت ویدئوکنفرانسی با حضور وزیر کشور و همزمان با تعدادی از پروژه‌های عمرانی استان به بهره‌برداری رسیدند.

به گزارش شبکه خبری آب ایران و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مازندران، مراسم بهره‌برداری متمرکز و همزمان تعدادی از طرح‌های عمرانی و زیرساختی مازندران روز سه‌شنبه ۲۱ شهریورماه با حضور احمد وحیدی وزیر کشور در ساری برگزار شد که در این مراسم، سه سد انحرافی در قالب طرح‌های زودبازده شرکت آب منطقه‌ای مازندران نیز به بهره‌برداری رسید.

 

سدهای انحرافی رستم‌بند سوادکوه شمالی، زنگی‌رود محمودآباد و مرزی‌کلا در شهرستان بابل که با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر کشور به طور رسمی به بهره‌برداری رسیدند، از محل اعتبارات مدیریت بحران به منظور مدیریت و تنظیم آب رودخانه‌ها برای مصرف کشاورزی ساخته شدند.

 

گفتنی است سد انحرافی رستم‌بند سوادکوه شمالی که با اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال ساخته شده حدود ۵۰۰ هکتار از شالیزارهای منطقه را زیر پوشش قرار می‌دهد. این پروژه شامل ساخت سازه سرریز و حوضچه آرامش به عرض رودخانه، احداث سازه تخلیه رسوب و کانال آبگیر به طول ۳۰ متر، اجرای کانال ماهی‌رو و اجرای بند انحرافی است.

 

سد انحرافی زنگی‌رود در شهرستان محمودآباد نیز با سطح زیر پوشش ۹۰۰ هکتار یکی از طرح‌های مهم تامین و مدیریت آب کشاورزی در محدوده شمالی دشت هراز است است که با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال ساخته شد.

 

همچنین سد انحرافی مرزی‌کلا در بخش بابلکنار از توابع شهرستان بابل هم که با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر کشور به بهره‌برداری رسید، با ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای تأمین آب مورد نیاز ۷۰ هکتار از کشتزارهای بابلکنار اجرا شده است.

 

شایان ذکر است در هفته دولت امسال نیز سد انحرافی کشکو در تنکابن با ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار با سطح زیر پوشش ۴ هزار هکتار از شالیزارهای این شهرستان و سد انحرافی اتوسی‌پی سوادکوه با ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار و سطح زیر پوشش ۶۰ هکتار به بهره‌برداری رسیدند.

کد خبر: 68470
  تاریخ خبر : 1402/06/21
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/06/22
 مدیر روابط عمومی
 132