پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: پیشرفت چشمگیر احداث بزرگترین سد هسته آسفالتی ایران در استان بوشهر/ تلاش برای آبگیری سد در ۱۴۰۴

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای استان خبر داد:

پیشرفت چشمگیر احداث بزرگترین سد هسته آسفالتی ایران در استان بوشهر/ تلاش برای آبگیری سد در ۱۴۰۴

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: پروژه احداث سد «دالکی» به عنوان بزرگترین سد هسته آسفالتی ایران در استان بوشهر تاکنون ۴۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. این سد با حجم مخزن ۲۷۰ میلیون مترمکعب، آب مورد نیاز ۱۲ هزار و ۷۵۰ هکتار از نخلستان‌های شهرستان دشتستان و بخشی از حقابه تالاب حله را تأمین خواهد کرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، جمشید تویل معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای بوشهر اظهار کرد: سد دالکی از نوع خاکی با هسته آسفالتی است و با توجه به ارتفاع ۱۰۶ متری آن، بزرگترین سد هسته آسفالتی کشور نیز محسوب می‌شود.

تویل اظهار کرد: این سد بر روی رودخانه دالکی در حال ساخت است و نقش مهمی در کنترل سیلاب، بهبود کشاورزی و تامین حقابه‌های محیط زیستی دارد.

وی افزود: در این پروژه بیش از ۱۵ میلیون مترمکعب خاکبرداری و خاکریزی انجام خواهد شد و هم اکنون همه جبهه‌های کاری آن فعال است.

تویل با اشاره به تکمیل بودن فرازبند و تونل‌های انحرف آب سد دالکی گفت: در حال حاضر عملیات اجرایی گالری پی سد در حال انجام است و همچنین خاک برداری سرریز سد بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای بوشهر عنوان کرد: اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود و خوشبختانه در دو سال اخیر روند تامین اعتبارات مورد نیاز بهبود یافته و امیدواریم با تخصیص منابع مالی، طبق برنامه پیش‌بینی شده در سال ۱۴۰۴ این سد را به مرحله آبگیری برسانیم.

تویل گفت: پیشرفت فیزیکی پروژه سد دالکی هم اکنون ۴۶ درصد و پیشرفت فیزیکی کل طرح حدود ۵۰ درصد ارزیابی می‌شود.

کد خبر: 68605
  تاریخ خبر : 1402/07/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/07/02
 علی پورخیری
 325