پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: رشد چند برابری اقدامات شرکت آب منطقه‌ای کرمان برای ساماندهی رودخانه‌ها طی ۲ سال اخیر

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کرمان عنوان کرد:

رشد چند برابری اقدامات شرکت آب منطقه‌ای کرمان برای ساماندهی رودخانه‌ها طی ۲ سال اخیر

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کرمان با بیان اینکه سال‌های اخیر سیلاب‌‌ها خسارات گسترده جانی و مالی بر استان کرمان تحمیل کرده است. یکی از عوامل تشدیدکننده این پدیده، تصرف و ساخت و سازهای بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها بود که در نتیجه غفلت یا تجاوز به حریم آنها رخ داده بود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از ایرنا، سینا روزبهانی سخنگو و مدیر شرکت آب منطقه‌ای کرمان با اشاره به اقدامات و توجه دولت سیزدهم در رفع تصرفات، ساماندهی و لایروبی رودخانه‌های استان گفت: در دولت سیزدهم بیش از ۱۶۰ هکتار رفع تصرف رودخانه‌ها با همکاری نهادهای قضایی و انتظامی انجام شده است.

روزبهانی افزود: همچنین طی ۲ سال گذشته لایروبی بیش از ۱۲۵ کیلومتر از طول رودخانه‌ها و برای بیش از ۱۰۵ کیلومتر نشانه‌گذاری حد بستر رودخانه (رپرگذاری) انجام شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به پدیده تغییر اقلیم و سیل‌هایی که در سال‌های اخیر در استان کرمان رخ داده، رعایت نکات ایمنی در حریم و بستر رودخانه‌ها به منظور جلوگیری از خسارات جانی و مالی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

سخنگوی شرکت آب منطقه‌ای کرمان تأکید کرد: در صورتی که حریم و بستر رودخانه و نکات ایمنی مترتب به آنها رعایت شود، ‌می‌توان خسارات جانی و مادی سیل را به طرز محسوسی کاهش داد.

وی خاطرنشان کرد: سامانه‌های پایش و هشدار سیل ابزاری مؤثر برای مدیریت سیلاب در کشور است و می‌تواند در ارتقای مدیریت ریسک (خطر) سیلاب در کشور کارساز باشد.

انعقاد قرارداد مطالعه برای بیش از ۶ هزار کیلومتر از رودخانه‌های استان کرمان

روزبهانی افزود:‌ طول کل رودخانه‌ها، آبراهه‌ها و مسیل‌های فصلی استان کرمان بیش از ۴۹ هزار کیلومتر است که از این میزان بیش از هشت هزار کیلومتر طول رودخانه‌های عبوری از مناطق مسکونی، جمعیتی و کشاورزی است.

وی تصریح کرد: تاکنون برای بیش از ۶ هزار کیلومتر طول این رودخانه‌ها قرارداد مطالعه منعقد شده است.

روزبهانی با اشاره به اینکه ساماندهی رودخانه‌ها، لایروبی و نشانه‌گذاری حد بستر فرآیندی هزینه‌بر است، اظهار داشت:‌ برای هر کیلومتر ساماندهی رودخانه‌ها حدود ۲۰۰ میلیارد ریال، هر کیلومتر لایروبی حدود هفت میلیارد تا ۹میلیارد ریال و هر کیلومتر نشانه‌گذاری حدود ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه می‌شود.

سخنگوی شرکت آب منطقه‌ای کرمان گفت: در استان کرمان برای بیش از ۱۳ کیلومتر از طول رودخانه هلیل و حدود چهار کیلومتر از رودخانه شور در محدوده شهرستان جیرفت عملیات اجرایی ساماندهی انجام شده و به اتمام رسیده است.

حفظ و تقویت پوشش گیاهی از روش‌های غیرسازه‌ای مدیریت سیلاب است

وی اظهار داشت: در طول تاریخ مراکز جمعیتی عمدتاً در حاشیه رودخانه‌ها شکل می‌گرفتند و به همین دلیل انسان همیشه با خطر سیل روبه رو بوده که با پیشرفت علم و فناوری راهکارهایی به منظور کاهش خسارت سیل پیش بینی شده است.

روزبهانی در پایان خاطرنشان کرد: حفظ و تقویت پوشش گیاهی از جمله روش‌های غیرسازه‌ای مدیریت سیلاب و کاهش خطر سیل به حساب می‌آید که با توجه به نقش پیشگیرانه پوشش گیاهی در کاهش سیلخیزی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

کد خبر: 68624
  تاریخ خبر : 1402/07/03
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/07/03
 مهران ملامحمدی
 156