سه‌شنبه, 29 خرداد 1403
مشروح خبر :: دریاچه ارومیه جان تازه می‌گیرد

با بهره‌برداری از سد چپرآباد و تأمین بخشی از نیاز زیست‌محیطی؛

دریاچه ارومیه جان تازه می‌گیرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی از بهره‌برداری سد چپرآباد به عنوان یکی از طرح‌های تأمین آب دریاچه ارومیه در مهرماه سال جاری خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران 

به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی، مجید رستگاری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به بهره‌برداری از سد چپرآباد در مهرماه ماه اظهار کرد: سد چپر آباد در 10 کیلومتری شهرستان اشنویه از نوع خاکی با هسته رسی است. ‌این سد پس از پایان مطالعات در سال ۱۳۸۲ و شروع عملیات اجرایی آن آماده بهره‌برداری نهایی قرار گرفته است. طول تاج این سد ۴۸۸ متر و عرض تاج ۱۰ متر و ارتفاع از پی ۳۴ متر و مساحت مخزن ۵۵۰ هکتار است.

وی گفت: سالانه ۲۷ میلیون مترمکعب از آب‌های روان رودخانه کانی رش و حدود ۵۰ میلیون مترمکعب از آب سد سیلوه  به مخزن سد چپر آباد هدایت می‌شود.

رستگاری با بیان اینکه این سد دارای مخزن آبی به حجم ۳۸ میلیون و حجم تنظیمی ۷۱ میلیون مترمکعب است، گفت: تأمین بخشی از نیاز زیست‌محیطی دریاچه ارومیه مهم‌ترین هدف از اجرای سد چپر آباد است که آب رها شده از سد در مسیر رودخانه کانی رش به گدارچای و نهایتاً به دریاچه ارومیه می‌پیوندد.

رستگاری خاطرنشان کرد: در حال حاضر طرح سد چپرآباد و احداث جاده جایگزین اشنویه به پیرانشهر به طول ۱۴ کیلومتر به اتمام رسیده و همچنین باهدف تقویت زیرساخت‌های ارتباطی حدود پنج کیلومتر از جاده روستایی منطقه احداث و در کنار دیگر ثمرات اجرای این طرح، مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

کد خبر: 68635
  تاریخ خبر : 1402/07/03
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/07/04
 علی پورخیری
 498