پنجشنبه, 10 خرداد 1403
مشروح خبر :: همکاری تمام مراکز و سازمان‌های استان برای جبران خسارات سیل در آستارا

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان خبر داد؛

همکاری تمام مراکز و سازمان‌های استان برای جبران خسارات سیل در آستارا

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان، در پی سیلاب بی سابقه در آستارا به صورت میدانی به عنوان مدیر معین استانی در صحنه حضور یافت و اقدامات انجام شده این شرکت در آب بندان آسیب دیده از سیل اخیر روستای دربند آستارا را برای خبرنگاران تشریح کرد.به دستور استاندار گیلان تمام ادارات ،دستگاه‌ها و گروه های جهادی با حداکثر تجهیزات پای کار حاضر شدند.

به گزارش شبکه خیرب آب ایران و به نقل ار روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گیلان، وحید خرّمی با بیان اینکه آب بندان روستای دربند حدود ۱۱ هکتار مساحت دارد و بیش از ۷۰ هکتار از اراضی شالیزاری این روستا را مشروب می‌کند، اظهار کرد: در سیل بامداد دوشنبه ۲۷ شهریورماه بخش‌های زیادی از آب و روان آب‌های سطحی به این آب بندان مهم شهرستان آستارا سرازیر شد؛ به طوریکه به دلیل عدم ظرفیت کافی آببندان، سیلاب از بازو سرازیر شد.

وی گفت: به بازوی این آببندان خسارت‌هایی نیز وارد شده است ولی استحکام خود را حفظ کرده و توانسته است در مقابل سیل دوام بیاورد؛ همچنین بخشی از حجم آببندان با انباشت رسوب پر شده و کاهش حجم در ظاهر آببندان نیز مشهود است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با تاکید بر اینکه در اقدام اولیه تخلیه آب جهت نجات آببندان از فشار وارد بر روی آن، اظهار کرد: بخشی از بازوی آبندان شکافته و با کمک دریچه‌ها، آببندان به صورت کامل تخلیه شده است؛ در حال حاضر با کمک ماشین آلات از تمام ادارات از جمله راه‌آهن، بنیاد مسکن، راهداری و پیمانکاران آب منطقه‌ای توانستیم دیوار را امن کنیم و پس از استحکام دیوار،‌ لایروبی آببندان نیز توسط جهاد کشاورزی انجام خواهد شد.

وی با اشاره به بارش شدید ۳۲۴ میلیمتری باران در شهرستان مرزی بندر آستارا و طغیان رودخانه‌ها و ورود آب به منازل و تخریب پل سیبلی و جاده‌های منطقه طی ۲ روز خاطرنشان کرد: روان آب‌ها به جز روستای دربند در روستای کانرود نیز سبب خسارت‌هایی شد که با دستور استاندار گیلان تمام ادارات و دستگاه ها و گروه های جهادی با جداکثر تجهیزات پای کار حاضر شدند.

خرمی با بیان اینکه مراحل اولیه آوار برداری انجام شده، یادآور شد: در مراحل دیگر با تکمیل بررسی خسارات و تامین اعتبارات، اقدامات عمرانی آغاز خواهد شد.

کد خبر: 68646
  تاریخ خبر : 1402/07/04
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/07/04
 دبیر خبر
 130