یکشنبه, 6 اسفند 1402
مشروح خبر :: مصرف آب در بخش کشاورزی استان باید ۲۰ درصد کاهش پیدا کند

استاندار قم:

مصرف آب در بخش کشاورزی استان باید ۲۰ درصد کاهش پیدا کند

استاندار قم گفت: مصرف آب در بخش کشاورزی استان نیاز به مدیریت دارد و ضرورت دارد که این میزان ۲۰ درصد کاهش پیدا کند.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای قم، سیدمحمد آقامیری استاندار قم در بیست و هشتمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان که در سالن جوادالائمه استانداری با حضور سایر مسئولان برگزار شد، با اشاره به اینکه جلسه شورای حفاظت از منابع آب یکی از جلسات مهم استان است، اظهار داشت: به دلیل بیشترین استفاده آب در بخش کشاورزی باید مصرف آن را مدیریت کنیم تا از ۹۰ درصد به ۷۰ درصد در این بخش برسد.

وی افزود: این کاهش ۲۰ درصدی می‌تواند مشکل آب نهضت ملی مسکن در استان را حل کند.

استاندار قم با بیان اینکه همه ما باید به اندازه نیاز آب مصرف کنیم، عنوان کرد: برای کاهش این ۲۰ درصد مشکلاتی وجود دارد؛ اما باید با همفکری و تعامل راهکار خوب و مناسبی ارائه شود؛ به طور مثال انتقال آب از چاه تا زمین چگونه باشد که از تبخیر آن جلوگیری شود یا به جای آبیاری سنتی از روش‌های نوین آبیاری استفاده کرد یا دنبال محصولات کم آب‌بر و تغییر الگوی کشت مناسب باشیم. 

محمد احمدی جبلی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم نیز ضمن تشریح آخرین وضعیت منابع آبی استان گفت: در سال ۶۵  با وجود ۸۵۰ حلقه چاه برداشت از منابع زیرزمینی ۵۰۰ میلیون مکعب در سال بوده و در سال ۱۴۰۱ با وجود ۶۶۰۰ حلقه این مقدار همان ۵۰۰ میلیون مترمکعب است. این نشان‌دهنده کاهش شدید آبخوان است.

احمدی جبلی با بیان اینکه در کشور ۸۶ درصد از منابع آب تجدیدپذیر استفاده شده، خاطرنشان کرد: متأسفانه این رقم در استان قم ۱۳۷ درصد است که نیاز به مراقبت جدی از آبخوان‌های استان است.

کد خبر: 69187
  تاریخ خبر : 1402/07/26
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/07/28
 احمد
 102