سه‌شنبه, 29 خرداد 1403
مشروح خبر :: بازدید رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از تاثیرات مهار سیلاب گلمندره

بازدید رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از تاثیرات مهار سیلاب گلمندره

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با حضور در خراسان شمالی از مناطق سیلزده پایین دست سد گلمندره در شهرستان گرمه و تاثیر این سد در مهار سیل بزرگ اخیر در منطقه بازدید کرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، محمدرضا حسین‌نژاد استاندار خراسان شمالی نیز در این بازدید نقش کلیدی سد گلمندره در مهار سیل اخیر را توضیح داد و گفت: اگر سیل اخیر توسط این سد مهار نشده بود، اضافه شدن ۴ میلیون متر مکعب آب به سیلاب چه بسا ممکن بود فاجعه‌ای بدتر از فاجعه سیل اوایل دهه‌ی ۸۰ در دهمین منطقه رخ دهد.

وی به کارکرد بسیار اساسی و مهم سد گلمندره در سیل اخیر اشاره کرد و افزود: سیل حوزه‌ی آبریز گلمندره با ۲۵۰ مترمکعب در ثانیه در سد گلمندره مهار شد و اگر این حجم سیلاب به سیلاب سایر حوزه‌های آبریز منطقه افزوده می‌شد خرابی‌ها و خسارات به مراتب بیشتر می‌شد.

 سید عقیل مرتضوی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی نیز در این بازدید میزان ورودی سیلاب اخیر به این سد را در اوج جریان، ۴۸۰ متر مکعب بر ثانیه ذکر کرد و گفت: در زمان جریان سیلاب، میانگین ورودی سیلاب به مخزن سد ۲۵۰ متر مکعب بر ثانیه بوده است.

وی توضیح داد: با توجه به اهتمام دولت سیزدهم طی دو سال اخیر در تصویب و ابلاغ اعتبارات مورد نیاز، تکمیل ساخت این سد در اولویت‌های دولت سیزدهم قرار گرفته بود.

 مرتضوی تصریح کرد: این سد از نوع خاکی با هسته رسی است و عملیات اجرایی آن حدود ۹۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای ساخت این سد تاکنون حدود ۶۶۳ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی گنجایش ذخیره سازی آب در مخزن این سد را ۲۸ میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب آب ذکر کرد و گفت: هدف از ساخت این سد، کنترل سیلاب ورودی به جنگل گلستان، بهبود وضعیت کشاورزی در اراضی پایاب و رونق وضعیت صنعت و اقتصاد در منطقه است.

مرتضوی اظهار داشت: با بهره‌برداری از این سد سالانه ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب آب برای پوشش یک‌هزار هکتار از زمین‌های پایین‌دست تنظیم می‌شود.

شایان ذکر است، ساختگاه سد گلمندره در کیلومتر ۱۳۰ جاده بجنورد به آزادشهر قرار دارد.

کد خبر: 69828
  تاریخ خبر : 1402/08/22
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/08/22
 مدیر روابط عمومی
 487