شنبه, 12 اسفند 1402
مشروح خبر :: مصمم هستیم در تامین آب شرب مردم مشکلی پیش نیاید

محمدعلی نعمت نژاد:

مصمم هستیم در تامین آب شرب مردم مشکلی پیش نیاید

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با تشکیل اولین جلسه با نمایندگان تشکل‌های کشاورزی مشهد و چناران، برنامه‌ریزی جدی برای تامین آب شرب کلانشهر مشهد در سال ۱۴۰۳ را آغاز کرد. محمدعلی نعمت نژاد، در این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت بارندگی و ذخیره آبی سدهای استان در سال جاری از کشاورزان خواست در تامین آب شرب مشهد همکاری و همیاری داشته باشند.

به گزارش شبکه خبری آب ایران و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، محمدعلی نعمت‌نژاد کاهش شدید و بی‌سابقه ذخیره آبی سدهای دوستی، طرق، ارداک و کارده که تأمین کننده بخش قابل توجهی از آب شرب مشهد بوده‌اند را مورد اشاره قرار داد و گفت: ذخیره آبی سدها، دیگر پاسخگوی تأمین آب شرب نیست.

 سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی میزان بارندگی در سال آبی جاری را تنها ۷.۱ میلی‌متر عنوان کرد و افزود: این میزان نسبت به میانگین دراز مدت ۳۲ درصد کمتر بوده است.

وی گفت: با وجود این مشکلات مصمم هستیم با بهره گیری از ظرفیت‌های موجود، در تأمین آب شرب مردم مشکلی پیش نیاید.

نعمت نژاد در ادامه به اقدامات انجام شده برای تأمین آب شرب مشهد با بهره‌گیری از چاه‌ها و قنوات اشاره کرد و گفت: برای تأمین آب شرب مورد نیاز مجاوران و زائران امام هشتم(ع)، پروژه هایی از قبیل حفر و تجهیز ۳۰ حلقه چاه اضطراری در غرب مشهد، احداث مخازن ۲۰ هزار متر مکعبی، بهسازی ۵۰ حلقه چاه، اجرای خطوط جمع‌آوری و انتقال آب چاه‌های جدید و کیفی‌سازی ۲۱ حلقه چاه صورت گرفته است.

وی همچنین از آغاز احداث خط انتقال آب از غرب دشت مشهد، سامانه آبگیر شناور سد دوستی، تأمین آب مشهد از طریق جایگزینی پساب تصفیه شده با آب کشاورزی، انتقال آب از دریا و سایر حوزه‌های خارج از استان توسط شرکت های آب منطقه ای و آبفای مشهد جهت تأمین آب شرب مشهد خبر داد.

بر اساس این گزارش نمایندگان تشکل‌های کشاورزی نیز به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

کد خبر: 70014
  تاریخ خبر : 1402/08/28
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/08/30
 کارشناس روابط عمومی
 6