شنبه, 12 اسفند 1402
مشروح خبر :: طرح‌های تغذیه مصنوعی دشت‌های البرزبه بهره برداری رسید

طرح‌های تغذیه مصنوعی دشت‌های البرزبه بهره برداری رسید

شرکت آب منطقه ای استان البرز در سال‌های اخیر طرح‌های متعددی در زمینه تغذیه مصنوعی دشت‌های استان در برنامه کاری خود قرار داده که به گفته مدیرعامل این شرکت ۲ طرح تغذیه دشت‌های فردیس و هشتگرد به بهره برداری رسیده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای البرز، داود نجفیان با اعلام این خبر گفت: طرح تغذیه مصنوعی دشت فردیس با میزان ذخیره آبی ۵۰ تا ۶۰ میلیون متر مکعب امسال به بهره‌برداری رسید و طرح تغذیه مصنوعی دشت هشتگرد با میزان ذخیره ۱۵ میلیون متر مکعب از دو سال پیش فعال شده است.

وی ادامه داد: اکنون نیز طرح دیگر در دشت‌های کرج، فشند و شهرستان ساوجبلاغ در دست اقدام است که با توجه به وخامت حال دشت‌ها و آبخوان‌ها (سفره های زیر زمینی ) روند اجرای این طرح‌ها شتاب گرفته است.

نجفیان، مهار سیلاب‌ها و جلوگیری از آثار تخریبی آنها و هدایت آب‌های سطحی به سفره‌های زیر زمینی را از مزایای طرح‌های تغذیه مصنوعی برشمرد و گفت: در کنار طرح‌های تغذیه مصنوعی آب، طرح جامع آبرسانی استان البرز از محل سدها از سال گذشته در این استان آغاز شده تا بتوان از بار سفره‌های زیر زمینی کاست.

وی بیان کرد: این طرح با چشم انداز ۳۰ ساله اکنون در سه شهرستان ساوجبلاغ، نظرآباد و اشتهارد به مرحله نهایی نزدیک شده ضمن آن‌که در شهرستان کرج نیز روند اجرای آن شتاب گرفته است.

به گفته وی، قرار است در یک بازده زمانی ۱۵ ساله تمام شهرستان‌های استان از مزایای طرح جامع آبرسانی استان بهره‌مند شوند ضمن آن‌که طرح‌های فرهنگ‌ساری مصرف آب، بارچرخانی پساب برای کشاورزی و صنعت به‌عنوان برنامه‌های راهبردی در دست اقدام است.

کد خبر: 70026
  تاریخ خبر : 1402/08/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/08/29
 عباس کیخایی
 94