شنبه, 12 اسفند 1402
مشروح خبر :: مسدود کردن ۲۷۰ حلقه چاه غیرمجاز در ارومیه از ابتدای سال جاری

مدیر امور منابع آب شهرستان ارومیه خبر داد:

مسدود کردن ۲۷۰ حلقه چاه غیرمجاز در ارومیه از ابتدای سال جاری

مدیر امور منابع آب شهرستان ارومیه از مسدود کردن ۲۷۰ حلقه چاه غیرمجاز از ابتدای سال جاری در محدوده شهرستان ارومیه خبر داد و گفت: این اقدام در راستای حفاظت از منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از تهدید آبخوان‌ها صورت گرفته که در ۴ سال گذشته بی‌سابقه است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی، ضرغام گوزلی با بیان اینکه حفظ و صیانت از منابع آب رسالت اصلی این شرکت است، اظهار کرد: در همین راستا از ابتدای سال‌جاری ۲۷۰ حلقه چاه غیرمجاز به نفع آبخوان، پر و مسلوب‌المنفعه شده‌است که در ۴ سال گذشته بی‌سابقه بوده‌است.

وی خاطرنشان کرد: با مسدود شدن این ۲۷۰ حلقه چاه غیرمجاز، از برداشت سالانه ۱/۲ میلیون مترمکعب از آب‌های زیرزمینی شهرستان ارومیه جلوگیری به‌عمل آمده است.

گوزلی تصریح کرد: این تعداد چاه غیرمجاز در فاصله ۲۵۰ تا ۵۰۰ متری حریم چاه‌های آب شرب زده شده‌ بود که مانع تضمین آب شرب و بلکه تهدید آب شرب بود.

مدیرامور منابع آب شهرستان ارومیه در ادامه با اشاره به نصب ۴۵ دستگاه کنتور حجمی و هوشمند بر روی چاه‌های مجاز در هفت ماهه نخست سال‌جاری گفت: امسال ۷۵۰ کنتور حجمی و هوشمند قرائت و ضمن کنترل حجم برداشت، برای ۱۲۰ مورد به علت اضافه‌برداشت از سفره آب زیرزمینی، پرونده قضایی تشکیل شده‌است.

گوزلی ارائه هرگونه خدمات به چاه‌های مجاز را منوط به نصب کنتور حجمی مکانیکی و هوشمند دانست و اذعان کرد: در شهرستان ارومیه ۱۱ هزار و ۲۷ حلقه چاه‌مجاز وجود دارد که از این تعداد ۹ هزار و ۹۹۸ حلقه در بخش کشاورزی است. تاکنون هفت هزار و ۳۱۲ حلقه چاه‌مجاز در بخش کشاورزی پروانه بهینه مصرف آب دریافت نموده و پس از تعدیل ۱۰۵ میلیون مترمکعب آب از تعهدات برداشت از منابع آب زیرزمینی مطابق مفاد پروانه، کاهش یافته است.

مدیر امور منابع آب شهرستان ارومیه گفت: امسال نیز با تعدیل پروانه ۳۰۵ حلقه چاه‌مجاز کشاورزی در محدوده شهرستان ارومیه ۵.۵ میلیون مترمکعب از تعهدات برداشت از منابع آب زیرزمینی مطابق مفاد پروانه، کاهش داده شده است

 

کد خبر: 70053
  تاریخ خبر : 1402/08/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/08/29
 علی پورخیری
 84