شنبه, 12 اسفند 1402
مشروح خبر :: فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب درجامعه مغفول مانده است

فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب درجامعه مغفول مانده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز با اشاره به اقلیم خشک و نیمه خشک کشور گفت : به رغم توسعه سازه‌ها و پروژه‌های تامین آب، موضوع فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف بهینه آب در کشور و البرز مغفول مانده است.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای البرز، داود نجفیان عصر دوشنبه در حاشیه سی و یکمین جشنواره نجات قطره های آب استان البرز که با حضور مردم به ویژه کودکان و نوجوانان در بوستان ایران زمین کرج برگزار شد، افزود: با اینکه طرح توسعه سدها و مخازن آبی در سال‌های گذشته تاکنون در کشور به خوبی پیش رفته است اما در بحث مشارکت مردمی برای مدیریت مصرف آب اقدام کافی و موثر صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: شرکت آب منطقه‌ای استان البرز طی سه سال گذشته جشنواره نجات قطره‌های آب را در فرهنگ‌سراها، مدارس، بوستان‌ها و محله‌ها به اجرا در آورده تا بتواند مردم را در مدیریت بهینه مصرف آب با بخش اجرایی همراه کند.

نجفیان با بیان اینکه این جشنواره دستاوردهای خوبی برای استان داشته است، گفت: در عین حال باید تلاش‌های بیشتری برای فرهنگ‌سازی به‌عمل آورد تا جایی که تمام مردم حساسیت شرایط جغرافیایی و کم آبی را به عنوان یک موضوع مهم تلقی کرده و از شاخص‌ها و استانداردهای مصرف آب پیروی کنند.

وی ادامه داد: در استان البرز افزون بر جشنواره نجات قطره‌های آب، طرح داناب نیز در مدارس به اجرا درآمده و هرساله تعداد زیادی از دانش آموزان تحت پوشش آموزش های این طرح قرار می گیرند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز تاکید کرد: مصرف آب در بخش‌های مختلف شرب، کشاورزی، صنعت و خدمات باید مطابق با استانداردها پیش برود تا بتوان ذخایر آبی را برای آیندگان حفظ کرد.

وی با بیان اینکه حجم منابع آب سطحی و زیر زمینی استان البرز حدود یک میلیارد و۸۰۰ میلیون مترمکعب است، گفت: بخش عمده این منابع آبی به علت کثرت جمعیت و برداشت بی‌رویه توسط بخش‌های مختلف به مصرف می‌رسد که زنگ خطری برای آینده ایت.

نجفیان گفت: جشنواره نجات قطرهای آب را تاجایی ادامه می‌دهیم که همه ساکنان البرز خطرات زیست محیطی کم آبی و مشکلات مصرف بی‌رویه آب را جدی بگیرند و به قطار مدیریت آب بپیوندند.

در جشنواره نجات آب که با نقاشی کودکان و نوجوانان با موضوع آب همراه بود، برنامه‌های فرهنگی توسط هنرمندان مختلفی اجرا شد.

 

کد خبر: 70061
  تاریخ خبر : 1402/08/30
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/08/30
 عباس کیخایی
 63