شنبه, 12 اسفند 1402
مشروح خبر :: جشن همیاران پویش نجات قطره‌ها در پارک ملی ایران کوچک برگزار شد

جشن همیاران پویش نجات قطره‌ها در پارک ملی ایران کوچک برگزار شد

پویش نجات قطره‌های با حضور مدیران، اصحاب رسانه و فعالان محیط زیستی روز 29 آبان ماه 1402 در عمارت مسجد فهرج پارک ملی ایران کوچک با حضور مدیران، اصحاب رسانه و فعالان محیط زیستی برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای البرز، معصومه گودرزی؛ مشاور امور بانوان شرکت مدیریت منابع آب ایران ضمن ابراز خرسندی از برگزاری پویش نجات قطره‌ها گفت: خوشبختانه این پویش که در قالب نقاشی دیواری کودکان استان البرز به همت شرکت آب منطقه‌ای استان البرز برگزار می‌شود که در سطح ملی نیز بازخورد خوبی داشته و ما نیز اعلام آمادگی می‌کنیم که برای پویش‌های گسترده‌تر در تهران نیز همراه تیم اجرایی  هستیم.

داود نجفیان،؛ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز با اشاره به اقلیم خشک و نیمه خشک کشور گفت: به رغم توسعه سازه‌ها و پروژه‌های تامین آب، موضوع فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف بهینه آب در کشور و البرز مغفول است

وی افزود: با اینکه طرح توسعه سدها و مخازن آبی طی سال‌های گذشته تاکنون در کشور به خوبی پیش رفته است اما در بحث مشارکت مردمی برای مدیریت مصرف آب اقدام کافی و موثر صورت نگرفته است.

نجفیان افزود: شرکت آب منطقه‌ای استان البرز از سال گذشته تاکنون با همکاری پایگاه خبری هزار و یک شهر، جشنواره نجات قطره‌های آب را در فرهنگ‌سراها، مدارس، بوستان‌ها و محله‌ها به اجرا در آورده تا بتواند مردم را در مدیریت بهینه مصرف آب با بخش اجرایی همراه کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز با بیان اینکه این جشنواره دستاوردهای خوبی برای استان داشته است، گفت: در عین حال باید تلاش‌های بیشتری برای فرهنگسازی به عمل آورد تا جایی که تمام مردم حساسیت شرایط جغرافیایی و چالش کم‌آبی را به عنوان یک موضوع مهم تلقی کرده و از شاخص‌ها و استانداردهای مصرف آب پیروی کنند

وی ادامه داد: در استان البرز افزون بر پویش نجات قطره‌ها، طرح داناب نیز در مدارس به اجرا درآمده است و هرساله تعداد زیادی از دانش‌‌آموزان تحت پوشش آموزش‌های این طرح قرار می‌گیرند.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز تاکید کرد: مصرف آب در بخش‌های مختلف شرب، کشاورزی، صنعت و خدمات باید مطابق با استانداردها پیش برود تا بتوان ذخایر آبی را برای آیندگان حفظ کرد

وی با بیان اینکه حجم منابع آب سطحی و زیر زمینی استان البرز حدود یک میلیارد و۸۰۰ میلیون مترمکعب است، گفت: بخش عمده این منابع آبی به علت کثرت جمعیت و برداشت بی‌رویه توسط بخش‌های مختلف به مصرف می‌رسد که زنگ خطری برای آینده است.

نجفیان گفت: پویش نجات قطره‌ها را تا جایی ادامه می‌دهیم که همه ساکنان البرز خطرات زیست محیطی کم‌آبی و مشکلات مصرف بی‌رویه آب را جدی بگیرند و به قطار حفاظت و مدیریت آب بپیوندند.
رحجان سزاوار، مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای البرز در جمع اصحاب رسانه با بیان دغدغه فرهنگ‌سازی در این نهاد گفت: گروه هدف ما کودکان و نوجوانان است و سعی می‌کنیم با برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای بانوان در حاشیه رویداد، نقش فرهنگ‌سازی خود را ایفا کنیم.

وی افزود: به اعتقاد ما، بانوان در اصلاح الگوی مصرف نقش مدیریتی، آموزشی و فرهنگی دارند و برای نگرش بهتر به مصرف بهینه ضروری است که این بخش از جامعه را آگاه‌تر کنم.

 سزاوار در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه کودکان آینده‌سازان کشور هستند گفت: به دلیل ظرفیت بالای کودکان و نوجوانان برای یادگیری، جامعه هدف از این قشر انتخاب شده است تا بتوانیم در قالب رنگ و نقاشی دیواری و رویدادی شاد و پرهیجان، به فرهنگسازی بپردازیم.

 مدیر دفتر مطالعات منابع آب شرکت آب منطقه‌ای البرز در پایان گفت: امیدواریم این رویداد به‌صورت گسترده‌تر و مستمر در سایر جوامع محلی و روستایی نیز برگزار شود تا بتوانیم بخشی از دغدغه مصرف بهینه آب را در جامعه رفع کنیم.

وحید باقرخانی، مدیر کارخانه شرکت رنگ‌سازی نیپون که حامی مالی رویداد است در جمع خبرنگاران گفت: دغدغه‌های اجتماعی بخش مهمی از مسئولیت‌های شرکت ما را شامل می‌شود و پیش از این نیز بارها در راستای فعالیت‌های فرهنگی و محیط زیستی اقداماتی انجام داده‌ایم.

وی افزود: به این دلیل که بخش عمده‌ای از فعالیت ما جابه‌جایی بار و ترانزیت است و آلودگی‌های ناگریزی پیش می‌آید، سعی کرده‌ایم با درختکاری در فضاهای مختلف شهر، این آلودگی را جبران کنیم.
 

 

کد خبر: 70086
  تاریخ خبر : 1402/08/30
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/09/01
 عباس کیخایی
 43