شنبه, 12 اسفند 1402
مشروح خبر :: تأمین پایدار آب شرب با اجرای پروژه آبرسانی به شهرهای جیرفت و عنبرآباد از سد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان عنوان کرد:

تأمین پایدار آب شرب با اجرای پروژه آبرسانی به شهرهای جیرفت و عنبرآباد از سد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان گفت: با اجرای پروژه آبرسانی به شهرهای جیرفت و عنبرآباد از سد جیرفت آب پایدار در اختیار مردم این شهرها قرار خواهد گرفت.

به گزارش شبکه خبری آب ایران روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کرمان، علی رشیدی مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره این شرکت در حاشیه بازدید از پروژه آبرسانی به شهرهای جیرفت و عنبرآباد و بند انحرافی و کانال انتقال آب نجف آباد، اظهار داشت: با توجه به بحرانی بودن شرایط کمی و کیفی منابع آب شرب شهرستان های جیرفت و عنبرآباد ، جهت حل این معضل و جلوگیری از تنش‌های اجتماعی پیش رو و مهاجرت اهالی منطقه، طرح آبرسانی به شهرهای جیرفت و عنبرآباد از سد جیرفت به میزان ۲۹.۱ میلیون مترمکعب در سال در دستور کار قرار گرفت، که در صورت تامین اعتبار مناسب امکان اتمام طرح تا پایان دولت سیزدهم میسر است.

رشیدی در ادامه تصریح کرد: قطر لوله خط انتقال از سد جیرفت تا تصفیه خانه آب جیرفت یک هزار میلیمتر است و از لوله فولادی و چدنی استفاده می‌شود که جمعاً حدود ۷۰۹۰۰ متر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان اظهار کرد: طرح آبرسانی به شهرهای جیرفت و عنبرآباد از سد جیرفت به پیمانکاری جنرال مکانیک و با کارفرمایی شرکت آب منطقه‌ای در حال انجام است.

وی در مورد اقدامات صورت گرفته در پروژه آبرسانی سد جیرفت گفت: در حال حاضر تجهیز کارگاه و آغاز عملیات خاکی دکاپاژ، عملیات نقشه برداری و پیاده سازی مشترک مسیر خط انتقال و احداث جاده، حفاری ترانشه، تامین لوله و اجرای خط لوله در حال انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان در ادامه در خصوص پروژه بند انحرافی و کانال انتقال آب نجف آباد جیرفت گفت: استان کرمان به دلیل واقع شدن در گستره فلات مرکزی ایران، استانی خشک و کم آب محسوب می شود و با کاهش نزولات آسمانی در طی ۱۵ سال اخیر و برداشت غیر مجاز از منابع آب زیرزمینی لازم است تا حداکثر توان جهت برنامه ریزی مناسب در اجرای طرح های بهینه سازی مصرف آب های سطحی موجود انجام گیرد.

وی افزود: در همین راستا، احداث شبکه های آبیاری و زهکشی به منظور استفاده بهینه از منابع آب سطحی، به عنوان یک راهکار اساسی برای مقابله با وضعیت کنونی منابع آبی مورد توجه است.

علی رشیدی در پایان اظهار کرد: بند انحرافی وکانال انتقال آب نجف آباد جیرفت با هدف انحراف، تامین و انتقال آب مورد نیاز اراضی تحت پوشش، تامین آب مورد نیاز انهار سنتی و جلوگیری از تخریب سردهنه های نهرهای سنتی در مواقع سیلاب در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی ۷۴% در حال انجام است.

کد خبر: 70093
  تاریخ خبر : 1402/08/30
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/08/30
 علی پورخیری
 80