یکشنبه, 6 اسفند 1402
مشروح خبر :: تکمیل طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه تاپایان سال

دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه خبر داد:

تکمیل طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه تاپایان سال

دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: مرحله نهایی طرح انتقال آب‌های مازاد منطقه به پیکره دریاچه ارومیه با اهتمام دستگاه‌های متولی احتمالا تا پایان سال به اتمام می‌رسد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از خبرگزاری صداوسیما، استاندار آذربایجان غربی احیای دریاچه ارومیه را یکی از اولویت‌های زیست محیطی دولت سیزدهم عنوان کرد و اظهار داشت: وضعیت کنونی دریاچه ارومیه نتیجه مداخلات انسانی و تغییرات اقلیمی چون افزایش دما و کاهش بارندگی و ذخایر برفی در منطقه بوده است.

معتمدیان به تشکیل کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و تدوین ۲۶ برنامه برای تثبیت و احیای این دریاچه اشاره کرد و بیان داشت: متاسفانه توسعه بخش کشاورزی و کشت محصولات پرآب بر، در کاهش آب دریاچه ارومیه دخیل بوده و برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب‌های زیرزمینی، ایستگاه‌های فیزیومتری در حوضه این دریاچه احداث شده است.

وی همچنین با اشاره به برنامه‌های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه، افزود: فاز نخست انتقال ۶۰۰ میلیون مترمکعب از آب‌های مازاد منطقه از طریق تونل ۳۷ کیلومتری به دریاچه ارومیه به بهره‌برداری رسیده و فاز آخر آن با اهتمام دستگاه‌های متولی احتمالاً تا پایان سال خاتمه خواهد یافت.

دبیرکارگروه نجات دریاچه ارومیه  در ادامه مدیریت پساب در منطقه را یکی دیگر از برنامه های سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه عنوان کرده و گفت: تدابیر لازم برای انتقال ۵۲ میلیون مترمکعب پساب تصفیه‌شده شهر ارومیه و ۱۷۰ میلیون مترمکعب پساب تصفیه‌شده شهر تبریز به دریاچه ارومیه اندیشیده شده و بخشی از آن به بهره‌برداری رسیده است.

استاندار آذربایجان غربی به برنامه‌های نرم افزاری احیای دریاچه ارومیه نیز اشاره کرده و افزود: مهمترین برنامه در این حوزه، تغییر الگوی کشت و جایگزین کردن محصولات پرآب بر چون سیب، چغندر و یونجه با محصولات کم آب بر است.

معتمدیان همچنین با اشاره به ضرورت مکانیزه کردن اراضی کشاورزی و استفاده از سیستم های نوین آبیاری، تصریح کرد: آذربایجان غربی آماده برقراری ارتباط و همکاری فیمابین تیم‌‎های مطالعاتی دانشگاه ارومیه با دانشگاه‌های فنلاند درخصوص احیای دریاچه ارومیه است.

وی در ادامه اولویت دولت سیزدهم درخصوص احیای دریاچه ارومیه را اجرای برنامه‌های نرم افزاری با مشارکت مردم عنوان کرده و افزود: کاهش مصرف آب و افزایش ارزش افزوده محصولات کشاورزی، نیازمند ترویج، آموزش و اقناع سازی مردم درخصوص کشت جایگزین برای احیای دریاچه ارومیه است.

استاندار آذربایجان غربی در پایان با اشاره به اهمیت احیای تالاب‌ها در کنار نجات دریاچه ارومیه، گفت: احیای تالاب‌های استان و مهاجرت پرندگان به منطقه، روزهای خوبی را برای منطقه و دریاچه ارومیه نوید می‌دهد.

کد خبر: 70166
  تاریخ خبر : 1402/09/04
 علی پورخیری
 176