یکشنبه, 6 اسفند 1402
مشروح خبر :: کمیته‌های استانی راهبری و کنترل سیل در سراسر کشور تشکیل شد

مدیرکل پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران:

کمیته‌های استانی راهبری و کنترل سیل در سراسر کشور تشکیل شد

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به تشکیل کمیته‌های استانی راهبری و کنترل سیل در سراسر کشور گفت: برای جلوگیری از خسارت باید مقوله پیشگری در اولویت باشد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای سمنان، سیف‌الله آقابیگی مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در کمیته استانی راهبری و کنترل سیل که در محل سالن جلسات شرکت آب منطقه‌ای سمنان و با حضور رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان، مدیر کل مدیریت بحران استانداری سمنان و مدیر کل هواشناسی استان سمنان برگزار شد اظهار داشت: این جلسات در تمامی استان‌ها برگزار می‌شود و امروز نیز در استان سمنان اهداف کمیته استانی راهبری و کنترل سیل به خوبی تشریح شد.

وی با بیان اینکه در یک کشور خشک و نیمه خشک قرار داریم و میزان بارش‌ها بسیار کم است، گفت: علی‌رغم اینکه در یک کشور خشک هستیم اما سیلاب بالاترین میزان خسارت را در کشور دارد و بیشترین خسارت به زیرساخت‌ها مربوط به سیلاب است.

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه کشور در مجموع دچار تغییر اقلیم شده است و سمنان هم درگیر این تغییر اقلیم است گفت: باید خود را با این شرایط تطبیق دهیم و برنامه‌ریزی‌ها بر این اساس صورت گیرد.

آقابیگی با اشاره به تدوین سند جامع مدیریت بحران گفت: خوشبختانه بعد از تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی این سند در قالب قانون مدیریت بحران ابلاغ شده است و در قانون جدید همه مخاطراتی که کشور با آن دست به گریبان است مانند سیلاب، زلزله، خشکسالی، سرمازدگی، مسائل مربوط به آفات و بیماری‌ها، زمین لغزش، رانش زمین و پیشروی آب دریا در قالب ۱۴ مخاطره اصلی کشور تبیین شده است.

وی خاطرنشان کرد: تکالیف در قالب ۷۹۱ وظیفه برای دستگاه‌های مختلف و وزارتخانه‌های مختلف تبیین و ابلاغ شده است.

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه عمل درست و رعایت قانون فعلی بسیار حائز اهمیت است، گفت: اگر دستگاه‌ها خود را ملزم کنند و اقدامات خود را در مقوله پیشگیری انجام دهند، قطعاً در زمان وقوع بحران شاهد خسارت نخواهیم بود یا اگر خسارتی هم اتفاق بیفتد به حداقل میزان می‌ر‌سد.

آقابیگی با بیان اینکه سیلاب یکی از مخاطراتی است که در سند جامع مدیریت بحران به آن اشاره شده است، گفت: در مقوله سیلاب تعداد ۱۶ دستگاه تکالیفی را به عهده دارند و مدیریت سیلاب باید با مشارکت دستگاه‌های مختلف و مربوط انجام شود.

وی با بیان اینکه اقدامات باید در چهارچوب فعالیت‌های پیشگیرانه باشد، گفت: اگر اقدامات پیشگیرانه قبل از وقوع حوادث و قبل از اعلام هشدار صورت گیرد در زمان حوادث یا خسارت نخواهیم داشت یا خسارت‌ها حداقل خواهد بود.

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت شناسایی سازه‌های تقاطعی فاقد آبگذری تأکید کرد و گفت: شناسایی و رفع انسداد از این سازه‌ها تقاطعی باید به جد در دستور کار قرار گیرد.

کد خبر: 70190
  تاریخ خبر : 1402/09/04
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/09/04
 اخبار و روابط عمومی
 202