یکشنبه, 6 اسفند 1402
مشروح خبر :: ورودی آب به سدهای تامین آب شرب مشهد همچنان صفر است

ورودی آب به سدهای تامین آب شرب مشهد همچنان صفر است

ورودی سدهای دوستی، طرق، کارده و ارداک که از جمله سدهای تامین کننده آب شرب کلانشهر مشهد است، در سال آبی گذشته صفر بوده و با گذشت دو ماه از سال آبی جاری، ورودی آب به این سدها همچنان صفر است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، محمدعلی نعمت‌نژاد سرپرست این شرکت، با اظهار این نکته که سدهای دوستی، طرق، کارده و ارداک از جمله سدهای تامین کننده آب شرب کلانشهر مشهد است، گفت: حجم مخزن آب سد دوستی در تراز نرمال یک میلیارد و ۲۱۱ میلیون متر مکعب است که اکنون ۷۱ میلیون متر مکعب آب دارد و حجم مرده سد محسوب می‌شود. 

وی افزود: حجم مخزن سد ارداک نیز ۳۰ میلیون متر مکعب است که در حال حاضر تنها ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب آب دارد، همچنین سدهای طرق و کارده نیز وضعیتی مشابه دارند.

نعمت نژاد با ابراز نگرانی در خصوص کاهش میزان بارندگی در استان خراسان رضوی خاطر نشان کرد: ورودی سدهای تامین کننده آب شرب کلانشهر مشهد در سال آبی گذشته صفر بوده و با گذشت دو ماه از سال آبی جاری، ورودی آب به این سدها همچنان صفر است و در چنین شرایطی برنامه‌ریزی برای عبور از تابستان سال ۱۴۰۳ در شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی آغاز شده است.


وی اجرای پروژه‌های بزرگی مانند انتقال آب از دریای عمان و تکمیل سد شوریجه را از طرح‌های بلند مدت برای تامین آب برشمرد و اظهار امیدواری کرد با تامین اعتبار لازم سد شوریجه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در ادامه از مردم درخواست کرد تا مصرف آب را در همه بخش‌ها مدیریت کنند.

کد خبر: 70300
  تاریخ خبر : 1402/09/08
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/09/08
 کارشناس روابط عمومی
 66