یکشنبه, 6 اسفند 1402
مشروح خبر :: روند کاهشی منابع آب زیر زمینی استان لرستان در سال آبی 1402-1401

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان خبر داد:

روند کاهشی منابع آب زیر زمینی استان لرستان در سال آبی 1402-1401

روند کاهشی منابع آب زیرزمینی استان لرستان در سال آبی ۱۴۰۲-۱۴۰۱سطح آب‌های زیرزمینی استان در بلند مدت منتهی به سال آبی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ به‌طور متوسط حدود ۶.۴ مترکاهش داشته است.

به گزارش شبکه خبر ی آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای لرستان،  داریوش حسن‌نژاد  با اعلام این خبر افزود: متوسط سطح آب زیرزمینی محدوده‌های بیلان استان در سال آبی ۰۲-۱۴۰۱ منتهی به مهرماه ۱۴۰۲ نسبت به مهرماه سال گذشته حدود ۰.۴ متر افزایش داشته است که معادل حجمی حدود ۰.۸ میلیون متر مکعب می‌باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به اینکه بارش‌های سال آبی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ در سطح محدوده‌های مطالعاتی استان نسبت به سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است، افزود: این امر باعث شد که از زمان شروع بارندگی‌ها تا اواسط فصل بهار از چاه‌های بهره‌برداری کمتر استفاده شود و فشار کمتری به آ‌ب‌های زیرزمینی وارد شده و باعث بالارفتن سطح آب محدوده‌ها نسبت به سال گذشته شود. همچنین نصب کنتور هوشمند موجب شد تا از کشت گیاهان با نیاز آبی بالا جلوگیری شود. از سوی دیگر جلوگیری از برداشت بیش از حد مجاز نیز باعث افزایش حجم آب زیرزمینی نسبت به سال آبی گذشته شده است.

حسن‌نژاد تصریح کرد: درحوضه کرخه در مهر ماه ۱۴۰۲ نسبت به مهر ماه۱۴۰۱ حجم افزایش، حدود ۱۵ میلیون مترمکعب می باشد. بیشترین افزایش در این حوضه در مهرماه سال ۱۴۰۲ نسبت به مهرماه سال ۱۴۰۱ مربوط به دشت چغلوندی با حدود ۱.۵ متر افزایش سطح آب و افزایش مخزن حدود ۲ میلیون متر مکعب می‌باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در خصوص دبی چشمه‌های انتخابی حوضه کرخه و‌کارون بیان داشت: دبی چشمه‌های انتخابی استان در سال آبی ۰۲-۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته حدود ۴۳ درصد افزایش و نسبت به بلندمدت حدود ۴۰ درصد کاهش داشته است.

حسن‌نژاد ادامه داد: دبی چشمه‌های انتخابی حوضه کرخه در استان لرستان در سال آبی ۰۲-۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته حدود ۵۲ درصد افزایش و نسبت به بلندمدت حدود ۵۳ درصد کاهش داشته است.

وی گفت: دبی چشمه‌های انتخابی حوضه کارون بزرگ در استان لرستان در سال آبی ۰۲-۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد افزایش و نسبت به بلندمدت حدود ۱۲ درصد کاهش داشته است.حسن‌نژاد گفت: سطح آب‌های زیرزمینی استان در بلندمدت منتهی به سال آبی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ به‌طور متوسط حدود ۶.۴ مترکاهش داشته است که معادل حجمی حدود ۵۲۲ میلیون مترمکعب و افت سالانه حدود ۰.۲ متر(۲۳ سانتی متر) است که نشان دهنده روند کاهشی منابع آب زیرزمینی در استان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با بیان اینکه بیشترین کاهش سطح آب زیرزمینی در بلندمدت مربوط به محدوده‌های مطالعاتی کوهدشت و ازنا-الیگودرز، به ترتیب حدود ۲۱.۵ متر و ۹.۴ متربوده که معادل حجم آب حدود ۱۱۸ و ۱۸۵ میلیون مترمکعب می‌باشد، بر مدیریت مصرف و اصلاح الگوی کشت در این مناطق تاکید کرد.

کد خبر: 70401
  تاریخ خبر : 1402/09/12
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/09/12
 علی پورخیری
 110